Wenecja

w 48 godzin

Spis treści

Miasto na wodzie

Wenecja

W listopadzie 2022 linia Ryanair zmienia delikatnie siatkę połączeń na trasie Wrocław – Wenecja Treviso. Nowe loty odbywają się w piątek po 19, powrót do Wrocławia jest w niedzielę po 21. To super opcja dla osób, którym na koniec roku nie zostało już wiele urlopu.

My jesteśmy takimi osobami, więc ta opcja była dla nas wręcz idealna na listopadowy weekend za granicą.

Co można zobaczyć w 2 dni?

Plan zwiedzania miasta

BILETY NA VAPORETTO

Ceny i możliwości

JAK DOJECHAĆ Z LOTNISKA TREVISO?

Ile to kosztuje?

Pamiętaj

Tańsze noclegi

Są poza obszarem głównej wyspy na którą możecie dostać się bez problemu komunikacją miejską za 1.5€ w jedną stronę. Polecamy sprawdzić noclegi w Mestre, różnice cenową można wydać na pyszne włoskie jedzonko.

rejs

Gondolą

Pomimo tego, że ceny są ustalane z góry to doszły nas słuchy, że cenę da się fajnie zbić negocjacjami. Nasi obserwatorzy pisali nawet o 50€ za rejs, którego ceną początkową jest 80€ – więc targujcie się!

Wenecja - wskazówki praktyczne

Podstawowe informacje

Wenecja – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska. Ludność w granicach administracyjnych Wenecji wynosi około 255 tys. mieszkańców, z czego większość mieszka na lądzie stałym, a historyczne centrum zamieszkuje niecałe 50 tys. osób.

Miasto na wyspie zostało założone w 452 roku przez uciekinierów przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. Choć później znalazło się w strefie wpływów Bizancjum, zdołało uzyskać niezależność. Wenecja była państwem-miastem na wzór greckich polis, jej ustrojem była republika. Głową państwa był doża – czyli książę Wenecji, teoretycznie nieusuwalny, wybierany w wyborach przez miejską arystokrację, sprawujący funkcję dożywotnio, jednak w praktyce często zmuszany do ustąpienia. Wenecja była najdłużej istniejącą republiką w dziejach. Podczas Wiosny Ludów 17 marca 1848 r. proklamowano na krótko niepodległość. W 1866 r. Wenecja została włączona do nowo powstałego Królestwa Włoch.

Wenecja to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Wokół Wenecji znajduje się Laguna Wenecka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tego względu jest to miasto kanałów – w większości transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Ruch samochodowy możliwy jest tylko na obrzeżach Wenecji. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto – czyli tramwaj wodny.  W XIX wieku wyspę połączono ze stałym lądem linią kolejową i drogą szybkiego ruchu.

10 ciekawostek na temat Wenecji

Jak dotrzeć do Wenecji?

Aktualnie z każdego lotniska w Polsce można się stosunkowo tanio i szybko dostać do Wenecji. Ryanair jak i Wizzair oferują połączenia na tej trasie. Wenecja Treviso znajduje się 40km od centrum, jednak dostanie się z lotniska do miasta na wodzie, nie jest żadnym problemem. Piszemy o tym poniżej.

Inaczej wygląda dojazd jeśli lądujecie na lotnisku Wenecja Marco Polo, wtedy jest jeszcze prościej i szybciej. To lotnisko znajduje się bardzo blisko centrum i można prosto z niego płynąć do Wenecji nawet tramwajem wodnym.

Dojazd z lotniska Treviso do Wenecji

Pomijając Ubera lub taksówkę są 3 opcje na dostanie się z lotniska Treviso do centrum.

ATVO firma oferująca transport bez przesiadek. Zatrzymuje się w Mestre później na Piazzale Roma. Bus do centrum jedzie 40 minut, bilet kosztuje 12€ w jedną stronę lub 22€ w dwie strony. Przed budynkiem lotniska można kupić bilety, autobusów jest kilka, więc na pewno się zmieścicie.

Autobus + Pociąg. Autobus jeżdzi z lotniska do dworca kolejowego Treviso Centrale co 30 minut. Tam należy się przesiąść na pociąg, kóry jedzie na stację Venezia Santa Lucia (można też wysiąść w Mestre). Koszt zakupu biletu łączonego to 7,70€ w jedną stronę. Pamiętajcie, że cena biletu kupowanego u kierowcy będzie wyższa, więc lepiej szukać automatu lub kiosku.

Barzi Servizi kolejna firma z autobusami koszt przejazdu 18€ w dwie strony i 10€ w jedną. Można wysiąść w Mestre, autobus w Wenecji zatrzymuje się przy parkingu Tronchetto, skąd trzeba dojść około 1km do miasta. Można też podjechać komunikacją miejską bądź kolejką, lecz jest to dodatkowy koszt.

Gdzie nocować?

Nasz wybór noclegu bardzo warunkowały ceny. W terminie, który nas interesował 2 noce na głównej wyspie dla 2 osób zaczynały się od 900zł i to za pokój bez łazienki. Jeśli nie chcecie przepłacać i nie zależy Wam na noclegu przy kanałach poszukajcie go w Mestre.

Wybraliśmy Hu Venezia Camping, pomimo tego, że nie był zbyt blisko miejsca w którym wysiada się z autobusu w Mestre (około 30 minut pieszo). Zarezerwowaliśmy domek holenderski dla 2 osób z prywatną łazienką. To miejsce ma wiele plusów – recepcja jest całodobowa, na terenie obiektu znajduje się restauracja, 2 baseny (działające w okresie letnim), sklep, automaty z jedzeniem i piciem. Dodatkowo camping posiada busa, którym można jechać do centrum Wenecji za 5€ w dwie strony. Do najbliższego przystanku autobusowego jest 15 minut pieszo. Teren campingu jest ogromny a domków jest kilkaset. Było ciepło, czysto i bardzo przyjemnie, polecamy.

Jeśli korzystasz z naszych wpisów, podróżujesz z nami wirtualnie, chcesz pomóc nam w rozwoju, utrzymaniu bloga lub w jakikolwiek sposób nasza twórczość Ci pomogła to może chciałbyś zostać naszym patronem?

Jak to działa?

Wystarczy kliknąć poniższy przycisk i zarejestrować się na stronie Patronite. Jako nasz Patron, będziesz miał dostęp do ekskluzywnych treści, kuluarów z podróży, materiałów zza kulis oraz innych niespodzianek, które będą tylko dla wspierających. Chcemy, abyście czuli się jak członkowie naszej podróżniczej rodziny, gdzie Wasze sugestie i pomysły są cenione i brane pod uwagę.

Dołącz do nas już teraz na Patronite i wspólnie odkrywajmy piękno świata!

Gdzie zjeść w Wenecji? - 4 sprawdzone adresy

Włochy to kraj królujący wśród naszych ulubieńców pod względem jedzenia. Pizze, makarony, lody, wszystko zawsze na najwyższym poziomie! Jednak w Wenecji znajdziecie coś bardzo charakterystycznego dla tego miejsca i są to kanapeczki o pięknej nazwie Cicchetti.

Nazwa od łacińskiego słowa ciccus – mały. Cicchetti to przekąski, które najczęściej mają kilka form. Crostini czyli kromek bagietki z najróżniejszymi dodatkami. Panini – małych kanapek składanych i występują najczęściej z wędliną. Tramezzini miękkich kromek z białego chleba z dodatkami. Polpette czyli małych smażonych lub gotowanych pulpecików, które można też znaleźć w wersji wege. Zdarzają się też inne jak np. połówki jajka z dodatkami czy smażone sardynki. Miejscowi stając pod Bacari, w których znajdziecie te przekąski zajadają się nimi, a ich cena jest bardzo atrakcyjna – wynosi najczęściej 1-2€ za sztukę.

Al Merca

Bacari to lokal będący połączeniem winiarni, baru i bistra. W każdym Bacari zjesz cicchetti - weneckie kanapeczki.

Rosopomodoro

Miejsce z Neapolitańską pizzą bardzo blisko placu św. Marka. Pizza bardzo dobra, lokal bardzo duży.

Lodziarnia SUSO

Wszyscy zachwalali i my również polecamy! Tym lodom nie można nic zarzucić, koniecznie sprawdźcie.

Ai Do Archi Venezia

Pizza wybierana po zdjęciach w Maps Google, była świetnym wyborem. Polecamy!

Weekend w Wenecji, ile to kosztuje?

Koszt 2 dni w Wenecji w przeliczeniu na jedną osobę:
1033
 • Bilety lotnicze 250zł
 • Noclegi 105zł
 • Jedzenie i picie 384zł
 • Komunikacja miejska 184zł
 • Dojazd od i z lotniska 85zł
 • Pamiątki 25zł

Film z podróży

Zostaw nam subskrypcję, na pewno nas to zmotywuje do dalszego działania.

Mapa z zaznaczonymi lokalizacjami

Wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy znajdziecie zapisane na tej mapie. Można ją pobrać na telefon i korzystać za darmo z aplikacją Maps Google.

Co zobaczyć w Wenecji?

Plac Świętego Marka

Wizyta w Wenecji bez spaceru po Placu Świętego Marka to jak wyjazd do Paryża bez zobaczenia wieży Eiffla. Plac o którym podobno sam Napoleon powiedział, że stanowi najwspanialszy salon Europy. Znajdują się tam najważniejsze zabytki Wenecji – Bazylika św. Marka, dzwonnica oraz Pałac Dożów.

Szukając początków słynnego placu należy cofnąć się do IX wieku, kiedy zbudowano pierwszą bazylikę św. Marka.  Świątynia sąsiadowała z zamkiem obronnym i już wtedy musiał istnieć jakiś plac, choć na pewno był on znacznie mniejszy niż obecnie. Transformacja tego obszaru rozpoczęła się w XII wieku, kiedy doża Sebastiano Ziani rozpoczął ambitny projekt przebudowy zamku obronnego w pałac i przekształcenia placu w centrum publiczne oraz administracyjne Wenecji. Minęło jednak wiele wieków zanim plac został zabudowany do aktualnej formy. Dlatego zobaczymy przy nim zabytki z różnych epok.

Plac św. Marka ma formę wydłużonego czworoboku zamkniętego od wschodu przez bazylikę i otoczonego z trzech pozostałych stron niską zabudową. Taki układ placu został poniekąd wymuszony przez wysoką dzwonnicę zaprojektowaną przez architektów, którzy w ten sposób chcieli zachować harmonię całego założenia. Długość placu to trochę ponad 170 m, a szerokość waha się pomiędzy 55 a 80 m. Plac jest ogólnodostępny i możemy odwiedzić go o każdej porze. Jeśli lubicie popularne miejsca bez tłumów turystów zalecamy wybrać się tam z samego rana, lepszej opcji mieć nie będziecie.

Bazylika św. Marka w Wenecji

Jeden z najsłynniejszych kościołów chrześcijańskiego świata, jest efektem pracy wielu pokoleń artystów i hojności weneckich dożów.

Z Bazyliką związana jest legenda – świętemu Markowi, który zgubił drogę i zabłądził podczas podróży przez wenecką lagunę objawił się anioł i wskazał odpowiedni kierunek. Dorzucił też proroctwo – ciało ewangelisty miało znaleźć wieczny spoczynek właśnie na tych niewielkich wysepkach. Tymczasem święty Marek zginął podczas głoszenia Ewangelii w Egipcie. Został pochowany w Aleksandrii i nic nie wskazywało na to, żeby jego doczesne szczątki miały trafić do Wenecji. Przepowiedni pomogli dożowie, którzy szukali sposobności do wyrwania się spod opiekuńczych skrzydeł Bizancjum. Z racji tego, że patronem Wenecji był święty Teodor, którego szczątki przechowywane były w Konstantynopolu, dożowie doszli do wniosku że muszą mieć własnego świętego. Na początku IX wieku dwóch tutejszych kupców popłynęło do Aleksandrii i wykradło ciało ewangelisty. Celników zmylono prostym fortelem – relikwie obłożono wieprzowym mięsem, którego muzułmanie nie chcieli dotykać. W ten oto sposób anielskie proroctwo wypełniło się po prawie ośmiu wiekach od śmierci świętego Marka. Od tego czasu symbolem miasta stał się atrybut ewangelisty – uskrzydlony lew z księgą.

Chcąc zwiedzić Bazylikę macie do wyboru zakup biletów w kasie na miejscu lub online w wyższej cenie. Zakup w sieci ma tę przewagę, że rezerwujecie wejście na konkretną godzinę i nie musicie martwić się kolejkami na miejscu. Ceny biletu wstępu kupowanego w kasie 3,00 €.

Pałac Dożów

Pałac Dożów sąsiaduje z Bazyliką i stanowi główny ośrodek władzy Republiki Weneckiej. W jego wnętrzu znajdowały się nie tylko prywatne apartamenty urzędującego władcy, ale również sale zgromadzeń Wielkiej Rady i Senatu, sąd czy też więzienie.  Pałac Dożów pełni dziś funkcję muzeum i atrakcji turystycznej. Na drugim zdjęciu poniżej widać kładki przygotowane na wypadek wylania się wody na plac św. Marka. Podczas wysokiego przypływu turyści i mieszkańcy po nich się poruszają.

Dzwonnica św. Marka w Wenecji

Dzwonnica należy do największych symboli Wenecji i jednocześnie do najpopularniejszych punktów widokowych miasta. Na górę wjeżdża się windą i można podziwiać panoramę miasta na wodzie. Została zbudowana w IX wieku, ale swoją obecną formę otrzymała w XVI wieku. Widoczna dziś budowla nie jest tą oryginalną, pierwotna struktura zawaliła się w 1902 roku, ale w ciągu dekady ją odbudowano. Na szczycie wieży umieszczono posąg archanioła Gabriela. Dzwonnica św. Marka mierzy 98,6 m, co czyni ją najwyższą budowlą Wenecji i piątą najwyższą dzwonnicą Włoch.

Przystań z gondolami i widokiem na sąsiednie wyspy

Na końcu placu w miejscu, w którym łączy się on z wodą ujrzycie dużą przystań z gondolami, które pięknie bujają się na falach. Z tego miejsca rozpościera się widok na sąsiednie weneckie wysepki Giudecca oraz San Giorgio Maggiore.

Gondole to tradycyjne weneckie łodzie obecne na kanałach miasta od ponad 1000 lat. W XVI wieku, po kanałach Wenecji pływało około 10 tysięcy gondolierów, pod koniec XIX wieku liczba ta spadła do 4 tysięcy, a dziś jest ich 425. Przeciętne zarobki gondoliera to od 50 do 80 tysięcy euro rocznie.
Gondolier to tradycyjnie zawód dla mężczyzn, w 2010 roku egzamin na gondoliera zdała jednak pierwsza w historii kobieta – 24 letnia wówczas Giorgia Boscolo. W zawodzie od 1999 roku pracuje jeden obcokrajowiec i jest to Polak. Cena i długość rejsu gondolą jest regulowana przez miasto. Standardowy rejs trwa 30 minut i kosztuje 80 euro, niezależnie od ilości osób, które będą płynęły gondolą (od 1 do 6).

Most Westchnień

Most Westchnień – ciekawe miejsce ze względu na nazwę, która wydaje się romantyczna. Most to tak naprawdę korytarz przerzucony przez Kanał Pałacowy. Łączy ze sobą Pałac Dożów z nowym skrzydłem więziennym. W 1614 roku rozpoczęto budowę krytego korytarza, który miał połączyć ze sobą budynek z celami więziennymi oraz sąd. Most jest w całości kryty i składa się z dwóch samodzielnych i oddzielonych od siebie korytarzy.

Swoją obecną nazwę most otrzymał dopiero w epoce Romantyzmu, gdy wędrowcy odwiedzający Wenecję idealizowali sobie ostatnią podróż skazańców, którzy przed trafieniem do celi śmierci mieli ponoć po raz ostatni z tęsknotą spojrzeć przez okno i wzdychać do swoich bliskich oraz skąpanej w słońcu laguny z wyspą św. Jerzego w tle. Można przejść przez most przy okazji zwiedzania Pałacu Dożów.

Libreria Acqua Alta

Książki są tu wszędzie – na zewnątrz i wewnątrz, w gondoli, wannie, taczce i w beczce. Można tu także wejść po schodach zrobionych z książek i zajrzeć, co kryje się za murem. Ta instagramowa księgarnia jest bardzo oblegana przez turystów, ruch w środku jest nadzorowany, a na zdjęcia przy książkach ustawiają się kolejki. Ciekawe miejsce, warto zajrzeć – wejście jest darmowe.

Venetian Arsenal

Kompleks dawnych stoczni i zbrojowni skupionych razem. Kiedyś był odpowiedzialny za większość sił morskich Republiki Weneckiej od późnego średniowiecza do okresu nowożytnego . Było to jedno z najwcześniejszych dużych przedsiębiorstw przemysłowych w historii. 

Arsenał wyprodukował większość weneckich statków handlowych, które wygenerowały znaczną część bogactwa gospodarczego i potęgi miasta, trwające aż do upadku Republiki Weneckiej.

Most Rialto

Most Rialto łączy brzegi najdłuższego weneckiego kanału Canale Grande. To najsłynniejsza i jednocześnie najstarsza taka konstrukcja w mieście. Charakterystyczny łuk możesz kojarzyć z pocztówek i zdjęć przedstawiających miasto. Był początkowo drewniany, ale w 1588 roku pojawiła się pierwsza kamienna konstrukcja. Budowę zakończono w 1591 roku, a końcowy efekt możesz oglądać do dziś. Wizytówka Wenecji wznosi się 7,5 metra nad powierzchnią wody, liczy 48 metrów długości i 22 metry szerokości. Przy tworzeniu projektu inspirowano się pierwszą drewnianą konstrukcją z 1255 roku. Swój wygląd zawdzięcza konstrukcji opartej na jednym łuku i zabytkowym arkadom. Przez most przebiega uliczka, która z dwóch stron oblegana jest przez kupców i sklepiki.

Widok z mostu na Wielki kanał jest wyjątkowy. Cieśnina ma długość 3,8 km. Ma kształt odwróconej litery „S” i dzieli miasto je na dwie części. Szerokość cieśniny waha się od 30 do 60 m osiągając głębokość nawet 6m.

Ponte Chiodo

Kiedyś wszystkie mosty w Wenecji wyglądały tak jak ten – czyli były bez barierek, do dnia dzisiejszego na głównej wyspie został tylko ten jeden. Pierwotnie wszystkie mosty były zbudowane z kamienia i ogólnie bez bocznych zabezpieczeń. Stosunkowo niedawno podjęto decyzję o wyposażeniu istniejących mostów w barierki w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa. Oświetlenie publiczne pochodzi z ubiegłego wieku, wiec jest słabe, a zatem posiadanie barierek ułatwiało przekraczanie mostów, szczególnie w ciemnościach nocy. Ponte Chiodo prowadzi do kamienic i jest mostem prywatnym.

Palazzo Contarini del Bovolo

Piękna klatka schodowa schowana pomiędzy weneckimi kamienicami, z której rozpościera się wspaniały widok na dachy Wenecji oraz Campanile di San Marco. Klatka schodowa powstała w 1499 roku obok nieco starszego pałacu należącego do rodziny Contarini. Pałac zaprojektował Giovanni Candi, a spiralną klatkę schodową Giorgio Spavento. Wejście do pałacu oraz na klatkę jest biletowane, a koszt biletu to 8€.

Kładka za hotelem San Moise

Zdjęcia w tym miejscu są bardzo popularne na Pintereście i Instagramie. Wielkim plusem kładki jest to, że przychodzi tam bardzo mało osób, więc jest dosyć prywatnie (przynajmniej tak jest po sezonie). Po kanałach pływają gondolierzy.

Wyspa Burano

Wyspa płożona w północnej części Laguny Weneckiej, koło Torcello, około 7 km od Wenecji. Obecnie mieszka tam około 3 000 osób z około 60 000 ludzi zamieszkujących Wenecję i wyspy laguny. Rejs tramwajem wodnym z Wenecji zajmuje około godziny w jedną stronę i kosztuje 19€ w dwie strony (listopad 2022 – 2x bilet 75min). Polecamy jednak kupić bilet dobowy za 25€, można wtedy popływać Vaporetto o zachodzie słońca.

Burano słynie z koronki i kolorowych elewacji domów, ale skąd te kolorki? Jest kilka wersji dotyczących kolorowych domów z Burano. Jedna z nich mówi, że jaskrawe elewacje miały pomóc rybakom w powrocie do domu, gdy podczas połowu ryb zastała ich mgła, często występująca na Lagunie Weneckiej. Bardziej odważna opcja tej legendy mówi, że nie tyle chodziło o dopłyniecie do brzegu, co o trafienie do właściwego domu, zamiast w progi i ramiona sąsiadki.

Druga wersja głosi z kolei, że kolory przypisane były do poszczególnych rodzin zamieszkujących wsypę i stanowiły znak rozpoznawczy, wyznaczały granicę włości. Przykładowo Kowalscy mieli zielony, a Nowaki różowy.

Klasyczny dom to dwu lub trzy kondygnacyjna kostka, często z delikatnie skośnym dachem. Na dole znajduje się kuchnia, salon i łazienka, a na piętrze (bądź piętrach) pokoje. Ciekawe jest też to, że właściciel domu nie może tak po prostu przemalować elewacji na inny kolor, bo obecny mu się znudził. Chęć odmalowania elewacji należy zgłosić do urzędu i uzyskać zatwierdzenie odcienia farby. Do tego, kolor musi znacząco różnić się od koloru domu sąsiada.

Dodatkowe informacje

 1. W Wenecji jest darmowy punkt widokowy na dachu domu towarowego Fondaco dei Tedeschi, niestety nam się nie udało tam wejść. Pamiętajcie, że wcześniej trzeba zarezerwować wejście, które jest na godziny i wpuszczają określoną ilość osób.
 2. Jeśli rezygnujecie z rejsu gondolą, to zdecydowanie warto kupić na jeden dzień dobowy bilet na Vaporetto. Polecamy rejs o zachodzie słońca, nam trafił się cudny, może Wam też się uda!
 3. Siadanie np. na schodach i jedzenie w miejscu publicznym (jak na przykład Plac Św. Marka) jest zabronione i można dostać mandat.
 4. Mandat można dostać również za dokarmianie gołębi na Placu św. Marka.
 5.  We Włoszech mieliśmy już kilka razy problemy z kupnem biletu na komunikację miejską. Przy przystankach autobusowych i tramwajowych brakuje biletomatów. Bilet kupiony u kierowcy jest droższy, a przepłacać nie warto! Z pomocą przyszła nam aplikacja AVM Venezia Offical App. Po zalogowaniu, można kupić bilety na komunikację miejską. Z jednej aplikacji można bez problemu kupić bilety dla kilku osób.
 6. Jeśli nie wiecie gdzie udać się na zachód słońca to sprawdźcie miejsce o nazwie Serena Sunset Spot – zobaczyliśmy je podczas rejsu Vaporetto i w listopadzie był tam zachód idealny.
 7. Pamiętajcie, że we Włoszech w większości przypadków do posiłku doliczane jest Coperto i nie ma ono nic wspólnego z napiwkiem. Jest to opłata pobierana przez restauracje za nakrycie tzn. korzystanie z talerzy, sztućców, obrusu, serwetek itp. W menu zazwyczaj na pierwszej lub ostatniej stronie małymi literami jest podana jego wysokość. Z reguły jest to od 1 do 2€ na osobę, jednak w turystycznych miejscach może ono wynosić więcej.

Spis treści

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!

Zobacz również

Tydzień pod namiotem w jedynym państwie na literę O

Weekend w stolicy Węgier - ile to może kosztować?

Ile kosztuje tydzień w Emiratach? Co warto zobaczyć?

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze