nasz pierwszy zagraniczny wyjazd
Tydzień na hiszpańskiej wyspie
Teneryfa
Ta wyspa była naszym pierwszym wspólnym zagranicznym kierunkiem (Wrzesień 2018). Nie lecieliśmy sami, ale z dwunastoosobową ekipą. To był pierwszy wyjazd organizowany całkowicie na własną rękę oraz ostatni który odbył się w tak dużej ilości osób.
Wylot na Teneryfę był tez pierwszym Bartka lotem, nigdy wcześniej nie leciał samolotem, a na dodatek lot trwał 5.5 godziny. Dopiero w 4 lata później lecieliśmy gdzieś dalej samolotem.
Teneryfa utkwiła głęboko w naszych sercach, na pewno tam wrócimy. Widzieliśmy zaledwie procent z tego co wyspa ma do zaoferowania, ale zdążyliśmy zakochać się po uszy. Często sobie żartujemy, że kiedyś kupimy tam dom. Pomarzyć zawsze miło.
Jak dotrzeć na wyspe?
Mapa z lokalizacjami
Wynajem samochodu

Spis treści
Koniecznie
Spokojnie na sam szczyt od górnej stacji kolejki jest 30-40 minut podejścia i nawet bez przygotowań na spokojnie tam wejdziecie. Zarezerwujcie tylko miejsce wcześniej, na szczyt może wejść dziennie określona ilość osób.
wybierz się
U wybrzeża Teneryfy można zobaczyć delfiny i wieloryby. My wybraliśmy rejs z portu przy Los Gigantes. Udało nam się zobaczyć wieloryby. Podczas rejsu serwowany był obiad, oraz była możliwość kąpieli.
Teneryfa - wskazówki praktyczne
Podstawowe informacje

Teneryfa jest największą wyspą z archipelagu Wysp Kanaryjskich. Zwrotnikowy klimat i bliskość wybrzeży Afryki, sprawia, że czuć na niej egzotykę. Wyspa jest niesamowicie zróżnicowana krajobrazowo oraz klimatycznie. Teneryfa jest podzielona pasmem górskim na cieplejsze, bardziej słoneczne południe ze wspaniałymi piaszczystymi plażami i chłodniejszą północ z bujną, niezwykle zieloną i tropikalną roślinnością, plantacjami bananów i naturalnymi plażami z niecodziennym czarnym piaskiem. Centralną część wyspy zajmuje wspaniały wulkan Pico del Teide.
Teneryfa, jak wszystkie Wyspy Kanaryjskie, należy do kierunku całorocznego! Ci, którzy chcą zażywać kąpieli w lazurowym oceanie, powinni zaplanować urlop w najcieplejszych miesiącach, czerwcu, lipcu lub sierpniu, chociaż wiele osób nawet w zimowych miesiącach kąpie się u wybrzeży wyspy. Wiatry sprawią, że wysokie temperatury nie będą uciążliwe, a warunki do uprawiania sportów wodnych idealne. Na odkrywanie zakątków Teneryfy najlepiej wybrać okres przed sezonem, temperatury wahają się między 24 a 25 stopniami Celsjusza, a wietrzna pogoda umila zwiedzanie.
10 ciekawostek na temat Teneryfy
- Teneryfa jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą na Wyspach Kanaryjskich. Mieszka tam 43% całej populacji archipelagu.
- Ze względu na swoje położenie, Wyspy Kanaryjskie były uważane za pomost między czterem kontynentami: Afryką, Ameryką Północną, Ameryką Południową i Europą.
- Teneryfa jest najczęściej odwiedzaną wyspą archipelagu. Każdego roku odwiedza wyspę około 5 mln osób.
- Wyspa jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w Hiszpanii i na świecie.
- Nazwa wyspy pochodzi od słów teni (góra) i ife (śnieg) w języku Guanche, używanym przez rdzenną ludność wyspy - Guanczów i oznacza dosłownie śnieżną górę.
- Teneryfa była ostatnią podbitą wyspą Kanaryjską - jej zdobycie zajęło wojskom kastylijskim najwięcej czasu.
- Teneryfa była miejscem najbardziej śmiertelnego wypadku w lotnictwie komercyjnym. "Katastrofa na lotnisku na Teneryfie" miała miejsce 27 marca 1977 roku na lotnisku Los Rodeos (obecnie Tenerife North) kiedy dwa Boeingi 747 zderzyły się na pasie startowym w warunkach gęstej mgły, powodując śmierć 583 pasażerów i załogi.
- Teneryfa jest wyspą pochodzenia wulkanicznego.
- Teide czyli najwyższy szczyt Teneryfy jest również trzecim co do wielkości wulkanem na świecie od podstawy na dnie morza (7500 m).
- Teneryfa posiada zróżnicowaną florę i faunę, mimo niewielkiej powierzchni. Występuje tam około 1400 gatunków roślin, w tym ponad sto całkowicie endemicznych dla Teneryfy. Fauna obejmuje około 13 gatunków ssaków lądowych, kilka tysięcy gatunków bezkręgowców, 400 gatunków ryb, 56 gatunków ptaków, 5 gatunków gadów, dwa gatunki płazów.
Jak dotrzeć na wyspę?
Na Teneryfę dostaliśmy się połączniem, które jak się okazało – już nie istnieje. Był to lot z Wrocławia bezpośrednio na wyspę, na południowe lotnisko. Aktualnie Ryanair lata z Krakowa i Warszawy a Wizzair z Katowic i Warszawy.
Można szukać również czarterów w TUI lub ciąć koszty i lecieć z przesiadką na przykład we Włoszech.
Czym poruszać się po wyspie?
Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem będzie oczywiście samochód. Teneryfa jest tak piękna i różnorodna, że szkoda marnować czas na komunikację miejską. My wynajmowaliśmy 2 samochody 7 osobowe i tak eksplorowaliśmy wyspę.
Gdzie nocować?
Na swoją bazę wypadową wybraliśmy południe wyspy, które jest bardziej pewne pod względem pogodowym. Mieliśmy wynajęte 2 apartamenty, każdy dla 6 osób w El Medano, czyli miasteczku surferów. Apartamenty zlokalizowane były w blokach niedaleko linii brzegowej. Między blokami był ogólnodostępny basen. Same apartamenty były naprawdę świetne, w każdym był salon z kuchnią i łazienka, piętro wyżej 2 sypialnie i łazienka a jeszcze nad nimi taras, który był zlokalizowany po prostu na dachu. Na tarasie był stół, krzesła, leżaki oraz oświetlenie. Cena którą widzicie jest za 12 osób, polecamy to miejsce z całego serca.
Pamiątkowy filmik
Proszę NIE subskrybować, na tym kanale już na pewno nic się nie będzie działo.
Mapa z zaznaczonymi lokalizacjami
Wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy znajdziecie zapisane na tej mapie. Można ją pobrać na telefon i korzystać za darmo z aplikacją Maps Google.
Co zobaczyć na Teneryfie?
Playa de Las Teresitas
Plaża Las Teresitas w przeciwieństwie do większości wulkanicznych plaż na Teneryfie, które są czarne, jest żółta. W latach 70-tych została usypana z saharyjskiego piasku i zabezpieczona falochronem, aby oceaniczne prądy jej nie podmywały. Rozpościera się prawie na 1,5 kilometra i ma szerokość około 80 metrów. Na miejscu jest darmowy parking, prysznice oraz knajpki i bary. Jeśli przyjedziecie tutaj samochodem, to koniecznie podjedźcie na punkt widokowy Mirador de Las Teresitas, z którego można podziwiać plażę z góry, jest to klasyczny pocztówkowy widok z Teneryfy.
Roque Cinchado
Miejsce tuż przy głównej drodze w kierunku kolejki na Teide. Przy skałach znajduje się duży parking dla turystów. Główna droga przy parkingu jest znana z klasycznych kadrów pod wulkanem, jest idealnie prosta i wygląda to naprawdę imponująco. Roque Cinchado to formacja skalna, uważana za symbol wyspy. Leży na terenie Parku Narodowego Teide w gminie La Orotava, znajduje się około 1700 metrów poniżej szczytu wulkanu Teide i jest formacją wulkaniczną. Skała z Teide w tle pojawiła się na banknotach.
Teide
Wulkan El Teide to najwyższy szczyt Hiszpanii mierzący 3718 m n.p.m. i wysokości od dna morza około 7500 metrów. Jest także trzecim pod względem wysokości wulkanem świata, jeśli mierzymy go od podstawy zlokalizowanej w głębinach dna oceanicznego. Wyobraź sobie, że drugie tyle mieści się pod wodą. W tej kategorii wyprzedzają go wulkany znajdujące się na Hawajach: Mauna Kea oraz Mauna Loa. My wybraliśmy się na wulkan na własną rękę, miejsca parkingowe znajdziecie tuż przy dolnej stacji kolejki. Przed wyjazdem na Teide pamiętajcie żeby sprawdzić pogodę, przy złych warunkach kolejka nie jest uruchamiana. Bilety zarezerwujcie z wyprzedzeniem i pamiętajcie o pozwoleniu na wejście na szczyt! Gdy wysiądziecie na górnej stacji kolejki będzie strażnik który będzie sprawdzał pozwolenia (dzienna ilość pozwoleń jest ograniczona). Trekking na górę zajmuje 30-40 minut. Tym wyżej tym bardziej pachnie siarką i coraz gorzej się oddycha, ale zdecydowanie warto tam wejść. Uważajcie gdzie stawiacie stopy, ze szczelin wydobywają się gorące opary!
Playa del Duque
Turkusowa woda i biały piasek to właśnie Playa del Duque. Jest idealnym miejscem na kąpiel i spędzenie cudownego dnia na plaży. Plaża jest położona w turystycznej części Costa Adeje, na południu Teneryfy i jest otoczona promenadą, która łączy ją z ponad ośmioma pobliskimi plażami. Tam taż znajdują się niektóre z najbardziej ekskluzywnych hoteli na Wyspach Kanaryjskich. W okolicy najdziecie liczne bary i restauracje. Do dyspozycji prysznice, toalety i przebieralnie, istnieje możliwość wynajęcia leżaków i parasoli oraz zaparkowania kilka metrów od plaży.
Cueva del Tancón
Bardzo ciekawe miejsce niedaleko klifów Los Gigantes. Żeby dotrzeć do jaskini trzeba przejść przez barierkę i po skałach zejść na dół. Jeśli nie pływacie dobrze to pod żadnym pozorem nie wchodźcie tam do wody! Na dnie jaskini są naturalne dziury którymi wpływa i wypływa woda, gdy morze jest wzburzone wiry ssące są bardzo silne, wiele osób straciło tam życie. Jaskinie można obejrzeć z góry jak i ze środka nie wchodząc do wody, błękitny kolor przypomniał mi jaskinię na wyspie Mako z serialu “H2O wystarczy kropla”.
Los Gingates
Majestatycznie klify wznoszące się nad oceanem nawet na wysokość ponad 600 metrów. Klify Los Gigantes nazywali murami piekieł. W dzisiejszych czasach to jedna z głównych atrakcji turystycznych Teneryfy, zwiedzana w różnorodny sposób przez prawie wszystkich turystów wypoczywających w popularnych kurortach Puerto de Santiago, Costa Adeje, Los Cristianos czy Playa de las Americas.
Klify można podziwiać kąpiąc się lub wypoczywając na wąskiej plaży Playa de Los Guíos leżącej u ich stóp. Jednak najlepszą formą oglądania Los Gigantes są kilkugodzinne rejsy katamaranem lub prawdziwym żaglowcem. Statki zatrzymują się w trakcie nich w zatoczkach znajdujących się w cieniu klifów, umożliwiając kąpiel w turkusowych wodach oceanu. Dodatkowymi atrakcjami morskich wycieczek jest podziwianie delfinów i wielorybów.
San Miguel de Tajao
Małe miasteczko a w nim przepiękna plaża z niesamowitymi formacjami skalnymi z piaskowca.
Playa El Abrigo
Plaża około 230 metrów długości i około 40 metrów szerokości z czarnym piaskiem. Znajduje się bardzo blisko autostrady, ale nie spotkasz tam wielu turystów.
Elevador de agua de Gordejuela
Przemysłowa ruina na klifie, której położenie jest imponujące. Budowla była kamieniem milowym w czasie budowy ze względu na skomplikowanie terenu. W tym budynku została zainstalowana pierwsza maszyna parowa na Teneryfie. Jej celem było wykorzystanie wód pochodzących z Gordejueli do napędzania młyna mącznego i podniesienia ich do obszaru uprawy bananów.
Podczas naszego pobytu wiele osób schodziło do samej budowli przez dziurę w płocie.
Charco De La Virgen
Naturalna formacja, kilka metrów od plaży i wioski rybackiej. Baseny w skałach z wodą morską są bardzo popularne na Teneryfie.
Piscinas Naturales de El Caletón
Ostatnia erupcja wulkanu Trevejo w 1706 r. pogrzebała dużą część miasta Garachico i po dotarciu do morza stworzyła naturalne baseny, które dziś są jedną z głównych atrakcji turystycznych w gminie. To świetne miejsce na kąpiel dla wszystkich, wody są zwykle spokojne, ale trzeba uważać na fale. Miejsca pilnują ratownicy, do zejść przygotowane są drabinki i można również skakać ze skał.
Playa Amarilla
Sama plaża ma tylko 50 metrów długości i jest pokryta małymi, czarnymi kamieniami. Jednak większość ludzi siedzi bezpośrednio na skałach. Istnieją małe szczeliny, w których można położyć ręcznik i ukryć się przed słońcem. Plaża Amarilla jest idealna do pływania i nurkowania. Woda jest krystalicznie czysta, ale czasami prądy są silne. Do wody prowadzą dwie drabinki. Jeśli szukasz niedocenianego miejsca na Teneryfie, ukrytego klejnotu przed oczami większości turystów to właśnie tutaj.
Masca
Jedno z najpopularniejszych miejsc na wyspie. Masca jako wioska sama w sobie nie jest wyjątkowo piękna. Malownicze jest jej położenie, które widzimy z daleka jadąc w jej kierunku. W kierunku wioski wiedzie szalona droga górska. Do atrakcji turystycznych należy też wąwóz, którym spacer w dół trwa około 4 godzin i wychodzi się w małym porcie pomiędzy klifami Los Gigantes (podczas naszego pobytu wąwóz zamknięty, otwarty ponownie w 2021).
Anaza - opuszczony hotel
Położony w prowincji Santa Cruz de Tenerife, w północno-wschodniej części wyspy. Nie jest to klasyk konieczny do odwiedzenia, ale mi się to miejsce od razu rzuciło w oczy jak szukałam informacji na temat tego co zobaczyć na wyspie. Nawet lokalni mieszkańcy nie są do końca pewni, co tak naprawdę wydarzyło się kilkadziesiąt lat temu, kiedy plac budowy opuścili ostatni pracownicy.
22-piętrowy hotel, w którym miało się znaleźć 741 pokoi. Zaplanowano też m.in. basen, parking podziemny oraz wielki taras widokowy, połączony z restauracją na najwyższych piętrach. Właściciel Añazy otrzymał zgodę od urzędników ze stolicy wyspy na wzniesienie obiektu. Był to też czas, kiedy Teneryfa rozwijała się w bardzo szybkim tempie, więc wiele pozwoleń wydawano bez szczegółowej analizy, a na pewne kwestie przymykano oko. Wielkość całego obiektu wynosi ok. 40 tys. m kw. Właściciele obiektu zrezygnowali z kontynuacji budowy w 1975 r. Pozostawili budynek w takim stanie, jaki do dzisiaj możemy obserwować. Tajemniczości i grozy dodaje fakt, że na terenie hotelu – według oficjalnych źródeł – dotychczas zginęły 4 osoby. 3 przez nierozwagę, 1 popełniła samobójstwo. Mieszkańcy pobliskich miejscowości uważają jednak, że ofiar było więcej, ale policja ukrywa ten fakt, aby nie wpłynęło to negatywnie na wizerunek hiszpańskiej wyspy. Na teren obiektu bez problemu można wejść (2018) nie ma nawet płotu.
Siam Park
Największy park wodny w Europie. Położony w Adeje, na południu wyspy Teneryfy. Na jego 185 kilometrach kwadratowych można surfować na gigantycznych falach, przepłynąć zbiornik z rekinami oraz wybierać w dziesiątkach zjeżdżalni. Super atrakcja dla całej rodziny.
Drago de Icod de los Vinos
Największe i najstarsze drzewo smocze na świecie. Ten pomnik przyrody znajduje się w miejscowości Icod de los Vinos, nadmorskim miasteczku na północnym wybrzeżu Teneryfy. Dracena Millenaria (tysiącletnia dracena) ma 17 m wysokości, a średnica pnia w jego najszerszym miejscu to 6 m. Jej korona przypominająca parasol składa się z ponad 300 gałęzi. Aby zobaczyć drzewo z bliska trzeba zapłacić za wstęp do tzw. Parque del Drago – 4€ – dorośli, 2€ – dzieci 3-8 lat). Nie da się precyzyjnie określić jej wieku, ponieważ drzewa tego gatunku nie posiadają jednolitego pnia oraz słojów. Wątpliwe jest jednak by rzeczywiście miała ona aż tysiąc lat.
Podobał Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!