Chorwacja

Jeden z ulubionych kierunków polaków

Spis treści

5 dniowy Jesienny wypad z dziadkami

Chorwacja

Chorwacja była jednym z pierwszych zagranicznych krajów jaki miałam przyjemność odwiedzić. To dzięki temu państwu zakochałam się w podróżach. Pierwsze dwa razy w Chorwacji byłam z rodzicami, jechaliśmy samochodem z Polski.

Całe dzieciństwo spędzałam na wakacjach w Polsce czy to nad jeziorem, w górach czy nad morzem, zawsze w ojczystym kraju. W Chorwacji ujrzałam coś niesamowitego, cudownie czystą wodę, ciepło przez cały wyjazd, brak deszczu, brak parawanów na plaży a ludzie się uśmiechali, niesamowite. Na tych dwóch wyjazdach byłam nastolatką i co prawda widzieliśmy naprawdę dużo, ale nie jestem Wam w stanie teraz dokładnie opisać tych miejsc.

W październiku 2021 z okazji rocznicy ślubu do Chorwacji samolotem zabrałam moich dziadków i na tym wyjeździe się skupimy.

CZYM PORUSZAĆ SIĘ PO CHORWACJI

Samochodem czy komunikacją zbiorową?

Jak TAM DOTRZEĆ?

Samolotem? Samochodem? Skąd i ile to kosztuje?

Gdzie pojechać?

Co warto zobaczyć w Chorwacji?

nasłuchuj

Na pewno kilka razy spotkasz Polaków

Jest to bardzo powszechny kierunek dla naszych rodaków. Nawet w sklepach czy w restauracjach wiele osób mówi w naszym ojczystym języku.

pamiętaj

Weź buty do wody

W wielu miejscach w Chorwacji plaże są kamieniste bądź żwirowe co sprawia, że ciężko się po nich chodzi (jest to raczej bolesne). Idealnym rozwiązaniem są buty do wody, które polecam spakować!

Chorwacja– wskazówki praktyczne

Podstawowe informacje

Chorwacja to państwo leżące na pograniczu Europy Środkowej i Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej. Obowiązującą walutą w kraju jest aktualnie Euro.

Chorwacja ma bardzo urozmaicone, wyjątkowe w skali świata wybrzeże o długości 5835 km. Ten typ wybrzeża z licznymi podłużnymi wyspami ustawionymi równolegle do linii brzegowej, został nazwany dalmatyńskim od nazwy chorwackiego wybrzeża.

W Chorwacji przeważa klimat śródziemnomorski, zwłaszcza nad Adriatykiem. Na wybrzeżu i na wyspach panuje klimat śródziemnomorski z ciepłym i słonecznym latem oraz łagodną zimą. Królują plaże żwirkowe i kamieniste.

10 ciekawostek na temat Chorwacji

Jak dotrzeć do Chorwacji?

Samochodem

Chorwackie wakacje samochodem są częstym wyborem Polaków, nic w tym dziwnego w końcu do pierwszej dużej miejscowości w Chorwacji z Polski (z Wrocławia) jest zaledwie 1050km, około 10 godzin drogi a np. do Ustki 6 godzin i 470km.

Droga do Chorwacji jest też bardzo dobra jakościowo i jadąc w cztery osoby jednym samochodem koszty wyjazdu można fajnie podzielić. Nie można zapomnieć też o winietach, które trzeba kupić na drogi w Czechach i Austrii.

Samochód przydaje się także w samej Chorwacji, jesteście wtedy bardzo mobilni, możecie dostać się w każde miejsce jakie tylko Wam się wymarzy bez najmniejszego problemu a jest tam mnóstwo rzeczy do zobaczenia.

Pociągiem

W czerwcu 2022 roku podróżujący z Polski dostaną super alternatywę dojazdu do Chorwacji. Czeski przewoźnik ma w planach połączenia z Krakowa do Splitu i Rijeki. Jednak, by uruchomić połączenie niezbędne są jeszcze formalne zgody, m.in. od Urzędu Transportu Kolejowego. Pomimo wstępnego etapu formalizacji trasy, został już udostępniony pierwotny rozkład jazdy.

Czeskie portale podają, że połączenia mają być realizowane trzy razy w tygodniu. Z Polski pociągi będą wyjeżdżały we wtorki, piątki i niedziele, a z Chorwacji w poniedziałki, środy i soboty. Podróż ma trwać około 20 godzin. Ceny biletów nie zostały jeszcze oficjalnie podane. Jednak z nieoficjalnych informacji wiadomo, że koszt podróży w jedną stronę dla osoby dorosłej będzie wynosić około 360 złotych.

Samolotem

Zarówno Ryanair i Wizzair oferują połączenia między Polską a Chorwacją, można dolecieć do Zadaru lub do Splitu. W sezonie ceny połączeń lotniczych są raczej wygórowane, gdy sprawdzałam było to około 400-600zł.

Nasze loty pod koniec października w dwie strony z Wrocławia do Zadaru Ryanairem kosztowały 78zł od osoby. Samolot leciał prawie pusty a na miejscu czekało na nas 20 stopni i piękne słoneczko.

Czym poruszać się po kraju?

Po Chorwacji kursują autobusy międzymiastowe oraz autobusy do największych atrakcji jednak dla wygody dolatując samolotem warto wypożyczyć samochód.

Wynajęcie samochodu na 5 dni to koszt 800zł z pełnym ubezpieczeniem w firmie Alamo. Jeśli będziecie chcieli jechać samochodem do Bośni lub Czarnogóry wystarczy zgłosić to w wypożyczalni i bez problemu będziecie mogli przekraczać granicę. Kaucja za samochód to koszt 300€. Młodociany kierowca w tej wypożyczalni kończy się na 20 roku życia, więc od 21 lat nie trzeba dopłacać dodatkowo za swój wiek.

Autostrady w Chorwacji są płatne, opłaty pobierane są na bramkach.

Gdzie nocować?

Nasze 4 noclegi zlokalizowane były w jednym miejscu, czyli w Zadarze. Mieszka tam około 71,5 tys. ludzi, znajdziecie tam piękne stare miasto i kilka naprawdę fajnych atrakcji. Zadar był naszym miastem wypadowym, z którego każdego dnia odjeżdżaliśmy na jakieś 100 kilometrów.

Nasz apartament z balkonem był w bardzo fajnej lokalizacji, miał dwie sypialnie, salon z kuchnią, łazienkę i spory przedpokój. W mieszkaniu było pełne wyposażenie i było bardzo czysto.

5 dni w Chorwacji ile to kosztuje?

Koszt 5 dni w Chorwacji w przeliczeniu na jedną osobę
894
  • Bilety lotnicze 78zł
  • Samochód, benzyna, autostrady 300zł
  • Noclegi 156zł
  • Jedzenie i picie 250zł
  • Wejściówki 110zł

Film z podróży

Film jest z całkowicie innego wyjazdu do Chorwacji i znajdziecie tam kilka innych ciekawych miejsc.
Zostaw nam subskrypcję, na pewno nas to zmotywuje do dalszego działania.

Mapa z zaznaczonymi lokalizacjami

Wszystkie miejsca które odwiedziliśmy znajdziecie zapisane na tej mapie. Można ją pobrać na telefon i korzystać za darmo z aplikacją Maps Google.

Chorwacja co zobaczyć?

Zadar

Nasza baza wypadowa, liczy ok. 71,5 tys. mieszkańców. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i akademickim. Dotrzeć tu można drogą lądową, a także powietrzną ze względu na zlokalizowane w Zadarze lotnisko. Ponadto posiada port handlowy, rybacki oraz stocznię.

Morskie organy

Instalacja architektoniczna w Zadarze, powstała w 2005 roku. W odróżnieniu od zwykłych organów obiekt ten wydaje dźwięk pod wpływem fal morskich. Morskie organy znajdują się w pobliżu przystani promowej w zachodniej części starego miasta.

Wchodzące do morza kamienne schody podzielone są na 7 dziesięciometrowych sekcji, pod którymi wybudowano 35 polietylenowych rur o różnych długościach, średnicach i nachyleniach. Woda popycha powietrze, nabierające prędkości w rurach i wytwarza dźwięk, który dzięki otworom w kamieniu wydobywa się na zewnątrz w przestrzeń promenady. W ten sposób morskie fale produkują piękne niepowtarzalne melodie.

Kanion rzeki Zrmanje

Sam kanion rzeki Zrmanje liczy około 10 kilometrów, znajduje się między miejscowościami Jasienice i Obrovac. Najlepszy widok rozciąga się z punktu widokowego Pueblo Plato. Z głównej drogi zjeżdża się na drogę szutrową, po 5 minutach dojedziecie do punktu widokowego. Droga nie ma dziur więc dojazd jest bezproblemowy.

Park Narodowy Jezior Plitvickich

Największa i najpiękniejsza atrakcja Chorwacji czyli Park Narodowy Jezior Plitwickich. Tym po co wszyscy tam jadą jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami, znanymi właśnie jako Jeziora Plitwickie. Na terenie Parku znajdują się również jaskinie i tysiące pięknych mostków.

Wstęp do Parku w szczycie sezonu kosztuje 110zł, po sezonie, czyli mniej więcej od listopada jest troszkę taniej. W cenie są przejazdy busem oraz przeprawy łodzią.

Visovac Monastery

Wyspa Visovac należy do najważniejszych wartości przyrodniczych i kulturowych Chorwacji. Klasztor franciszkański Matki Bożej Miłosierdzia i kościół Matki Bożej Visovac stoją na wyspie od 1445 roku. Dzięki wspaniałym terenom i otoczeniu jeziora Visovac tworzy to wyjątkową całość. W swojej burzliwej historii Visovac był i pozostał wyspą pokoju i modlitwy a klasztor franciszkanów jest fortecą duchowości, wiary oraz jednym z kluczowych kamieni węgielnych pod przetrwanie Chorwatów i zachowanie chorwackiej tożsamości narodowej . Klasztor posiada znaczną kolekcję archeologiczną oraz bogatą bibliotekę.

Roski Slap

Roški slap to wodospad, który stanowi szósty i przedostatni wodny lej, na odcinku przepływającej przez park rzeki Krka. Jego nazwa ma upamiętniać wybudowany na wzgórzu Rog, fort którego pozostałości obecnie już nie widać, bo pochłonęła je tutejsza roślinność. Podczas naszego wyjazdu wody było bardzo mało, więc wodospad nie zrobił na nas jakiegokolwiek wrażenia. Przy miejscu z którego można oglądać tą kaskadę jest restauracja i spływają tamtędy strumyki w których latem ludzie się kapią.

Primosten

W połowie drogi, pomiędzy Trogirem a Šibenikiem na uroczym półwyspie znajduje się Primošten. Jest to niewielkie miasteczko, które tak samo jak Rovinj czy Dubrownik, było dawniej wyspą. Właśnie od słowa premostiti (przerzucać most) pochodzi nazwa miasta. Primošten powstało w XVI w. jako osada obronna przed turkami. Najbardziej znanym, górującym nad Primošten zabytkiem jest kościół Św. Jerzego, który stoi na szczycie półwyspu. Przy kościele znajduje się cmentarz, może to dziwnie zabrzmi, z pięknym widokiem na Adriatyk.

Trogir

Trogir to jedna z najpiękniejszych miejscowości środkowej Dalmacji. Jego stare miasto osadzone jest na niewielkiej wyspie, połączonej mostami ze stałym lądem oraz z większą wyspą Čiovo. To właśnie ono wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku. Trogir znajduje się niedaleko posiadającego lotnisko Splitu, co dla osób podróżujących samolotem będzie zdecydowanie dużym plusem. Miejscowość tę dzieli zaledwie 60 km od miasta Szybenik oraz niewiele więcej z sąsiadującym Parkiem Narodowym Krka! W mieście najdziecie charakterystyczne wąskie uliczki, piękną promenadę, basztę i zabytkowe budynki.

Spis treści

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!

Zobacz również

Tydzień pod namiotem w jedynym państwie na O

Zielona wyspa północy - co zobaczyć?

Co warto zobaczyć i ile czasu tam spędzić?

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze