Mołdawia

Jeden z najbiedniejszych krajów Europy

Spis treści

Wyjazd ze znajomym Mołdawianinem

Mołdawia

LIpiec 2024

Nie będę Was oszukiwać – Mołdawia nigdy nie była na liście miejsc z moich marzeń. Gdyby nie Siergiej – czyli nasz znajomy z Mołdawii to bardzo możliwe, że nasza noga jeszcze długo by tam nie stanęła. Jednak znaliśmy go już kilka lat i nadszedł ten czas, żeby pojechać w jego rodzinne strony.

Na początku roku 2024 zadzwonił do mnie tato, który powiedział, że oni w tym roku jadą z Siergiejem do Mołdawii. Dla nas trochę szok, urlop już cały rozplanowany, no ale trzeba skorzystać z takiej okazji, bo może się już nie powtórzyć. Jedziemy! Nasz wyjazd do Mołdawii łączyliśmy z objazdówką po Rumunii.

winnice

Którą wybrać?

Jak dolecieć?

Czym lecieć z Polski?

Co zobaczyć?

Co zobaczyć w Mołdawii?

całkiem niedawno

do Kiszyniowa

zaczął latać Wizzair. Od 2024 roku tanio można kupić z Warszawy, a w połowie 2025 samoloty zaczną latać także z naszego Wrocławia.

Mołdawia to jeden z najstarszych regionów

winiarskich na świecie

tradycja produkcji wina sięga tu ponad 5 tysięcy lat! Kraj ma idealny klimat do uprawy winorośli, a wino jest wręcz częścią mołdawskiej tożsamości i kultury.

Mołdawia - wskazówki praktyczne

Podstawowe informacje

Co zobaczyć w Mołdawii

Mołdawia to niewielkie państwo położone w Europie Wschodniej, pomiędzy Rumunią a Ukrainą. Choć często pozostaje w cieniu bardziej znanych sąsiadów, ma bogatą historię, fascynującą kulturę i jedne z najlepszych win w Europie. Jest to kraj pełen kontrastów – z jednej strony wciąż rozwijająca się gospodarka i wpływy postsowieckie, z drugiej – rosnące ambicje europejskie i dynamicznie rozwijająca się scena turystyczna.

Historia Mołdawii jest burzliwa i pełna zwrotów akcji. Przez wieki tereny te należały do różnych państw i imperiów – m.in. do Hospodarstwa Mołdawskiego, Imperium Osmańskiego i Rosji. W XIX wieku Mołdawia została wchłonięta przez Imperium Rosyjskie, a po I wojnie światowej zjednoczyła się z Rumunią. Druga wojna światowa przyniosła kolejne zmiany – Mołdawia została włączona do Związku Radzieckiego jako Mołdawska Socjalistyczna Republika Radziecka. Dopiero w 1991 roku, po rozpadzie ZSRR, ogłosiła niepodległość.

Jednym z największych problemów politycznych Mołdawii jest Naddniestrze – separatystyczny region na wschodzie kraju, który de facto funkcjonuje jako nieuznawane państwo. W 1990 roku region ten ogłosił niepodległość, co doprowadziło do krótkiej wojny. Od tamtej pory w Naddniestrzu stacjonują rosyjskie wojska, a sama Mołdawia nie ma realnej kontroli nad tym obszarem. To jeden z głównych czynników utrudniających pełną integrację kraju z Zachodem.

Mołdawia jest krajem o silnych wpływach rumuńskich – językiem urzędowym jest rumuński, a kultura, kuchnia i tradycje są bardzo podobne do tych znanych z Rumunii. Wciąż jednak można spotkać rosyjskojęzyczną mniejszość oraz pozostałości po czasach sowieckich. Mieszkańcy są gościnni i dumni ze swojego dziedzictwa, które jest mieszanką wpływów bałkańskich, słowiańskich i osmańskich.

Jednym z najważniejszych elementów mołdawskiej kultury jest wino. Mołdawia ma jedne z największych piwnic winnych na świecie – winiarnie Cricova i Mileștii Mici to prawdziwe podziemne miasta pełne beczek z doskonałym winem. Winorośle uprawia się tu od setek lat, a lokalne trunki zdobywają międzynarodowe nagrody.

Mołdawia jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy, a jej gospodarka opiera się głównie na rolnictwie. Wielu młodych Mołdawian emigruje do krajów UE w poszukiwaniu lepszego życia, co sprawia, że liczba ludności stale maleje. Władze kraju od lat starają się o większą integrację z Unią Europejską, a w 2022 roku Mołdawia otrzymała status kandydata do UE. Mimo to wciąż pozostaje pod dużym wpływem Rosji, która jest jednym z głównych partnerów handlowych kraju.

10 ciekawostek na temat Mołdawii

Wjazd do Mołdawii

Wjazd do Mołdawii dla obywateli Polski jest stosunkowo łatwy i bezproblemowy, ponieważ Polska należy do krajów, które nie potrzebują wizy do Mołdawii na krótkoterminowy pobyt.

Zasady wjazdu do Mołdawii dla Polaków: Obywatele Polski nie potrzebują wizy na pobyt turystyczny, służbowy lub rodzinny do 90 dni w ciągu 180 dni. Można przebywać w Mołdawii bez wizy przez okres do 3 miesięcy.

Paszport lub dowód osobisty: Można podróżować do Mołdawii zarówno na podstawie dowodu osobistego, jak i paszportu. Dowód osobisty musi być ważny co najmniej przez 3 miesiące od planowanego dnia wjazdu.

Jak dotrzeć do Mołdawii?

Podróż do Mołdawii z Polski można odbyć na kilka sposobów – samolotem, samochodem, autobusem lub pociągiem. Każda opcja ma swoje plusy i minusy, w zależności od budżetu i czasu, jaki chcesz poświęcić na podróż.

Samolotem (najwygodniejsza opcja) – najłatwiejszym i najszybszym sposobem dotarcia do Mołdawii jest lot do stolicy kraju. Bezpośrednie loty z Polski są oferowane przez LOT oraz WIZZAIR.  Lot trwa ok. 2 godziny (bezpośrednio).

 Samochodem (dla fanów road tripów) – podróż autem do Mołdawii to opcja dla osób lubiących dłuższe trasy i eksplorowanie po drodze. Najczęściej przez Ukrainę (choć obecnie to ryzykowne) lub Rumunię. Przykładowa trasa przez Rumunię: Polska → Słowacja → Węgry → Rumunia → Mołdawia.

Najpopularniejsze przejścia graniczne: Albița-Leușeni (z Rumunii) lub Sculeni. Długość trasy: Warszawa – Kiszyniów to ok. 1100 km (15-18 godzin jazdy). Wymagane dokumenty: Paszport/dowód, Zielona Karta (ubezpieczenie samochodu). W Rumunii drogi są dobre, ale w Mołdawii mogą być gorszej jakości, zwłaszcza poza miastami.

Samochodem do Mołdawii - drogi, zielona karta i winieta

W Mołdawii obowiązują konkretne zasady dotyczące opłat za poruszanie się po drogach, w tym także po autostradach. Nie pobiera się tu jednak opłat w systemie odcinkowym. Zamiast tego wymagana jest winieta, która upoważnia do poruszania się po drogach i autostradach w tym kraju. Wysokość opłaty drogowej zależy od czasu pobytu i kategorii pojazdu.

Samochód osobowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t – Winieta 7-dniowa – 17 zł.

Mijaliśmy granicę na wysokości miejscowości Albiţa, godzina nam tam zeszła. Wjazd bez większych problemów. Z kolei przy wyjeździe z Mołdawii do Rumunii przeszukiwali nam całe samochody i bagaże.

Winiety na podróż z polski kupiliśmy wcześniej przez internet, oprócz właśnie tej Mołdawskiej. W formularzu trzeba było wpisać VIN, nie chciało mi się prosić wszystkich o dowody samochodowe, stwierdziliśmy, że kupimy na pierwszej stacji naklejki na szybę i szybciej to pójdzie. Okazało się, że nie ma naklejek. I tak trzeba było uzupełnić te wszystkie dane ręcznie w maszynie na stacji. Kolejka do maszyny zajęła nam kolejną godzinę.

Drogi w Mołdawii może nie były jakieś złe, ale były odcinki, które zaskakiwały swoją tragiczną jakością. Raz nas nawigacja tak poprowadziła, że myślałam, że będziemy wypychać, lub wzywać pomoc, ale przynajmniej mamy co wspominać.

Do Mołdawii obowiązkowo trzeba mieć również zieloną kartę OC, jeśli wyjeżdżacie swoim samochodem.

Jak wygląda Mołdawska wieś? - noclegi w Mołdawii

Na Mołdawskiej wsi 30 kilometrów od stolicy zostaliśmy powitani po brzegi zastawionym stołem i trunkami różnej maści. Większość dnia spędziliśmy na biesiadowaniu przy stole i rozmowach łamanym Polsko Rosyjskim i tłumaczem Siergiejem.

Byliśmy nie lada atrakcją w tej wsi. Chociaż z tą wsią to trochę naciągane. Siergiej tak mówi, a mieszka tam ponad 10 tysięcy mieszkańców. Wieczorem poszliśmy nad Dniestr, niektórzy nawet brali kąpiel w rzece.

Jakie problemy występują na Mołdawskiej wsi? Brak ciśnienia wody przez większość dnia. Siergieja mama ma łazienkę, niestety przez większość dnia ciśnienie wody jest tak słabe, że najzwyczajniej nie da się tam wziąć kąpieli, już na pewno nie umyć długich włosów. Na szczęście była opcja zewnętrzna, gdzie woda była nalewana w momentach, kiedy ciśnienie było dobre, a wodę w baniaku nagrzewało słońce. Jego mama robi pranie w środku nocy, wtedy mieszkańcy śpią, ciśnienie jest lepsze i można użyć pralki.

Podróże wiele uczą i bardzo często uświadamiają nam jak wielkie mamy możliwości i dobroci przez to, gdzie się urodziliśmy.

Jeśli korzystasz z naszych wpisów, podróżujesz z nami wirtualnie, chcesz pomóc nam w rozwoju, utrzymaniu bloga lub w jakikolwiek sposób nasza twórczość Ci pomogła to może chciałbyś zostać naszym patronem?

Jak to działa?

Wystarczy kliknąć poniższy przycisk i zarejestrować się na stronie Patronite. Jako nasz Patron, będziesz miał dostęp do ekskluzywnych treści, kuluarów z podróży, materiałów zza kulis oraz innych niespodzianek, które będą tylko dla wspierających. Chcemy, abyście czuli się jak członkowie naszej podróżniczej rodziny, gdzie Wasze sugestie i pomysły są cenione i brane pod uwagę.

Dołącz do nas już teraz na Patronite i wspólnie odkrywajmy piękno świata!

Waluta w Mołdawii

Jednostką płatniczą w Mołdawii lej mołdawski. Jeden lej dzieli się na 100 banów.

Lej Mołdawii został wprowadzony jako oficjalna waluta Mołdawii 29 listopada 1993, dwa lata po uzyskaniu przez ten kraj niepodległości. Nazwa waluty nawiązuje do przeszłości kraju i do okresu sprzed włączenia do Związku Radzieckiego w 1940 roku, kiedy w użyciu były leje rumuńskie.

Lej mołdawski oznaczany jest skrótem MDL, a jego symbol to L.

W większych miastach i turystycznych miejscach można płacić kartą, ale w mniejszych miejscowościach gotówka jest nadal preferowaną formą płatności.

Bankomaty są dostępne w dużych miastach, ale warto mieć zapas gotówki w mniej zaludnionych rejonach.

Mimo że Mołdawia nie jest w Unii Europejskiej, euro czasami bywa akceptowane w hotelach i większych restauracjach, jednak przelicznik może być niekorzystny.

100 lej ~ 21,30 zł

Karta SIM

W Mołdawii nie kupiliśmy karty SIM. Korzystaliśmy z WiFi u Siergieja w domu rodzinnym, tam też spaliśmy. Mołdawia w naszej sieci należy do strefy 2 i połączenia jak i transfer danych jest płatny.

Mapa z zaznaczonymi lokalizacjami

Wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy znajdziecie zapisane na tej mapie. Można ją pobrać na telefon i korzystać za darmo z aplikacją Maps Google.

Co zobaczyć w Mołdawii?

Podziemne miasto i winnica Cricova

Mołdawia to kraj, który może nie znajduje się na czołówkach turystycznych rankingów, ale skrywa prawdziwe perełki. Jedną z nich jest słynna winnica Cricova – podziemne miasto wypełnione winem i historią, które zachwyca każdego, kto zdecyduje się tam zajrzeć. To punkt obowiązkowy, jeśli będziecie w Mołdawii! Cricova to jedna z największych i najbardziej znanych winnic na świecie. Obecnie przechowuje się tam około 1.25 miliona butelek wina. Jest tak ogromna, że często nazywana jest podziemnym miastem. Korytarze w winnicy mają łączną długość około 120 kilometrów! Niektóre z tuneli są tak szerokie, że można poruszać się po nich autem.

Historia Cricovy sięga XV wieku, ale winnica w dzisiejszej formie została założona w 1952 roku. Oprócz produkcji, w piwnicach panują idealne warunki do przechowywania wina, dzięki czemu znajdują się tam również prywatne kolekcje wielu znanych osobistości, w tym prezydentów, polityków i celebrytów. Wśród nich byli m.in. Angela Merkel, Władimir Putin czy Donald Tusk. Poza prywatnymi kolekcjami znajdziemy tam także rzadkie i zabytkowe butelki, mające ponad 100 lat! Temperatura wewnątrz utrzymuje się na poziomie około 12–14 stopni Celsjusza przez cały rok, a wilgotność wynosi około 97%, co sprzyja procesowi starzenia wina. Cricova może się także poszczycić posiadaniem jednej z najstarszych butelek wina na świecie – słynnego “Jerusalemu de Pădurie” z 1902 roku.

Wycieczka po Cricova to jedna z największych atrakcji Mołdawii. Piwnice zwiedza się z przewodnikiem. My spędziliśmy tam 1,5 godziny, podczas których zwiedziliśmy podziemne korytarze, winiarnię oraz wzięliśmy udział w degustacji podczas oglądania filmu.

Najtańsze bilety zaczynają się od 21€ ~ 90 zł. Przyjechaliśmy zaraz na otwarcie, bilety kupiliśmy na miejscu, niestety angielski był już wykupiony, a naszą jedyną możliwością było wejście w ten dzień, więc zdecydowaliśmy się na przewodnika w języku rosyjskim.

Orchei Veichi

Stary Orgiejów to perła archeologiczna Mołdawii. Jest jednym z najważniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Mołdawii. Kompleks archeologiczny, który kryje w sobie historię sięgającą tysięcy lat, a jednocześnie zachwyca niezwykłym krajobrazem. Orchei Veichi to najcenniejszy Mołdawski zabytek, walczący o miejsce na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

Orheiul Vechi to miejsce zamieszkiwane już od czasów prehistorycznych. Na przestrzeni wieków znajdowały się tu osady, później twierdze i klasztory. Najbardziej znanym zabytkiem jest wykuty w skale prawosławny klasztor z XIII wieku, który do dziś przyciąga pielgrzymów i turystów.

Kompleks Orheiul Vechi położony jest w dolinie rzeki Răut, w otoczeniu wapiennych wzgórz i skalistych klifów. To miejsce idealne dla miłośników pieszych wędrówek, fotografii i osób szukających ciszy oraz duchowej refleksji.

Klasztor Skalny – główna atrakcja Orheiul Vechi, ukryta w skalistych zboczach, z zapierającym dech w piersiach widokiem na dolinę. Schodzi się kilka metrów w dół pod dzwonnicą. W skromnej skalnej celi mieszka mnich, który kultywuje dawne tradycje. Monastyr jest oficjalną parafią pobliskich wsi. W kościele znajduje się pięknie wykonany drewniany ołtarz, wiele ikon, krzyży, świece, dywany tkane na zimnej, wilgotnej podłodze jaskini i żyrandol.

Ruiny średniowiecznego miasta – pozostałości dawnych budowli, w tym fortecy i domostw.

Na grzbiecie Orheiul Vechi znajduje się także mały kościółek.

Wejście dla osoby dorosłej 10 lei ~ 2 zł.

Butuceni

Butuceni to wioska w Mołdawii, położona w regionie Orhei, w pobliżu słynnego kompleksu archeologiczno-monastycznego Orheiul Vechi. Jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w kraju, przyciągające turystów swoją niezwykłą scenerią, tradycyjną architekturą i bliskością natury.

Wioska leży w dolinie rzeki Răut, otoczona wapiennymi skałami i zielonymi wzgórzami, co sprawia, że krajobraz jest wyjątkowo fotogeniczny. Znajdują się tu tradycyjne mołdawskie domy z niebieskimi okiennicami, gospodarstwa agroturystyczne oraz restauracje serwujące lokalne specjały, takie jak mamałyga, placinte czy domowe wino.

Kiszyniów

Kiszyniów, stolica Mołdawii, to największe miasto kraju i jego główne centrum polityczne, kulturalne oraz gospodarcze. Leży nad rzeką Byk i liczy około 500 tysięcy mieszkańców.

Miasto charakteryzuje się mieszanką wpływów wschodnioeuropejskich i postsowieckich. Znajdują się tu szerokie aleje, liczne parki oraz budynki w stylu neoklasycystycznym i socrealistycznym. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów jest Łuk Triumfalny, który upamiętnia zwycięstwo Rosjan nad Imperium Osmańskim.

Kiszyniów to także ważny ośrodek winiarski, ponieważ Mołdawia słynie z produkcji wina. W okolicach miasta znajdują się jedne z największych piwnic winnych na świecie, m.in. Cricova i Milestii Mici.

Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny w Kiszyniowie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych zabytków stolicy Mołdawii. Znajduje się w samym sercu miasta, na Placu Wielkiego Zgromadzenia Narodowego, tuż obok katedry Narodzenia Pańskiego.

Został zbudowany w 1841 roku na polecenie cara Rosji, by upamiętnić zwycięstwo Imperium Rosyjskiego nad Imperium Osmańskim w wojnie rosyjsko-tureckiej (1828–1829). Budowla ma około 13 metrów wysokości i jest wykonana w stylu neoklasycystycznym. W jego wnętrzu znajduje się dzwon odlany z tureckich armat zdobytych w bitwie.

Łuk Triumfalny, mimo niewielkich rozmiarów w porównaniu do innych podobnych konstrukcji w Europie, odgrywa ważną rolę w historii Mołdawii i jest symbolem Kiszyniowa. Jest również popularnym miejscem spotkań mieszkańców i turystów. Wokół łuku odbywają się uroczystości narodowe oraz parady wojskowe.

Obiekt ten jest częścią większego zespołu architektonicznego obejmującego również pobliską katedrę i park katedralny, co czyni go obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania Kiszyniowa.

Sobór Narodzenia Pańskiego

Sobór Narodzenia Pańskiego w Kiszyniowie to główna katedra prawosławna Mołdawii i jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w stolicy. Znajduje się w centrum miasta, w pobliżu Łuku Triumfalnego i Placu Wielkiego Zgromadzenia Narodowego.

Został zbudowany w 1830 roku na polecenie rosyjskiego generała Pawła Kisielowa. Jego projekt oparto na stylu neoklasycystycznym, który był wówczas popularny w Imperium Rosyjskim. Charakterystyczną cechą katedry jest imponująca centralna kopuła oraz klasyczna fasada z kolumnami, które nadają budowli majestatyczny wygląd.

Podczas II wojny światowej sobór został poważnie uszkodzony, a w latach 60. XX wieku władze sowieckie zburzyły dzwonnicę. Po odzyskaniu niepodległości przez Mołdawię, katedra została odrestaurowana, a dzwonnicę odbudowano w latach 90.

Dziś Sobór Narodzenia Pańskiego jest centrum mołdawskiego prawosławia i miejscem ważnych uroczystości religijnych. W jego wnętrzu można podziwiać bogato zdobione ikony i freski, które tworzą wyjątkową atmosferę duchowości i tradycji. Jest to jeden z kluczowych punktów turystycznych Kiszyniowa, a także miejsce modlitwy dla wiernych.

Wejście jest darmowe.

Spis treści

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!

Zobacz również
Malediwy na własną rękę

Malediwy na własną rękę jak to zrobić?

Barcelona

4 dni w stolicy Katalonii - co zobaczyć?

Malta

Tydzień na Maltańskich wyspach - plan zwiedzania

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze