Singapur

co warto zobaczyć?

Spis treści

4 dni w mieście lwa

Singapur

Singapur odwiedziliśmy przy okazji naszej pierwszej 3 tygodniowej podróży po Azji w lutym 2023. Miasto od zawsze nas interesowało, przez jego bogatą i charakterystyczną architekturę. Spędziliśmy na miejscu 4 dni przed wylotem do Polski.

Krążą opinie o tym, jak bardzo drogi jest Singapur. Faktycznie w porównaniu jakości do ceny, to nocleg mieliśmy okropny. Jednak reszta cen jak wejściówki, jedzenie transport były jak najbardziej znośne, porównywalne do Europejskich stolic.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Ceny metra i płatności

Jak dolecieć?

Najpiękniejsze lotnisko na świecie

Co zobaczyć w singapurze?

Plan zwiedzania miasta

wyciągnij

Gumy do żucia

Nie wolno tutaj importować i sprzedawać gum do żucia. Wiele lat Singapur zmagał się z problemem zanieczyszczenia , a także znajdowania przyklejonych gum.

Koniecznie zobacz

Świecące drzewa!

Najbardziej niesamowity spektakl świetlny jaki mieliśmy możliwość oglądać. Turyści jak i mieszkańcy kładą się na ziemi i patrzą w korony drzew.

Singapur - wskazówki praktyczne

Podstawowe informacje

co zobaczyć w Singapurze

Singapur to państwo położone w południowo-wschodniej Azji, na wyspie Singapur oraz 62 mniejszych wyspach. Jest to jedno z najmniejszych państw na świecie, o powierzchni około 725,7 km². Miasto-państwo graniczy z Malezją na północy i Indonezją na południu.

Singapur jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie, o wysokim poziomie życia i gospodarczym znaczeniu. Jest to jeden z największych portów morskich na świecie oraz ważny ośrodek finansowy i biznesowy.

Językami urzędowymi w Singapurze są angielski, mandaryński, malajski i tamilski. Większość ludności wyznaje buddyzm, chrześcijaństwo, islam lub hinduizm.

W Singapurze panuje klimat równikowy z wysoką wilgotnością i temperaturami oscylującymi między 23°C a 31°C przez cały rok. Najlepszym czasem na odwiedzenie Singapuru to okres od lutego do kwietnia, gdy jest najmniej opadów.

W Singapurze znajdują się liczne atrakcje turystyczne, takie jak Sentosa Island, Marina Bay Sands, Orchard Road, Gardens by the Bay czy Haw Par Villa. Miasto słynie również z szerokiej gamy kuchni, z których najbardziej znane to chińska, malajska i indyjska.

10 ciekawostek na temat Singapuru

Film z podróży

Zostaw subskrypcję, na pewno nas to zmotywuje do dalszego działania.

Jak dotrzeć do Singapuru?

Podróż w jedną stronę z Polski trwa około 11 godzin. Niestety aktualnie nie ma bezpośredniego połączenia Singapuru z Polską. Z Berlina bezpośrednio można lecieć linią SCOOT, jest to budżetowa linia, coś typu Ryanair tylko na dłuższe loty. Można lecieć przez największe huby Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu. Warto szukać promocji i tanich lotów w wyszukiwarkach (np. SkyscanerMomondo lub Kayak).

Dojazd z lotniska

Lotnisko Changi znajduje się około 20 km na wschód od centrum Singapuru, a dojazd do miasta jest stosunkowo łatwy i wygodny. Oto kilka opcji:

MRT: Najwygodniejszym sposobem, aby dotrzeć do centrum Singapuru z lotniska Changi jest MRT (Mass Rapid Transit), czyli metro. Wszystkie linie zatrzymują się na stacji MRT Tanah Merah, a stamtąd można przesiąść się na dowolną linię, która prowadzi do celu podróży w centrum Singapuru. Bilety jednorazowe wyszły z użycia i aktualnie na bramkach odpikuje się kartę płatniczą. Taka podróż powinna kosztować około 1,5 dolara, jednak nam przez cały pobyt z kart ściągnęło tylko 30 groszy, system jeszcze nie jest do końca dopracowany.

Taksówka: Możesz również skorzystać z taksówki, aby dotrzeć do centrum Singapuru z lotniska Changi. Taksówki są łatwo dostępne na lotnisku i mają stałą opłatę za przejazd. Opłata za przejazd taksówką z lotniska Changi do centrum Singapuru wynosi około 20-30 SGD, w zależności od godziny i miejsca docelowego.

Autobus: Istnieją różne linie autobusowe, które obsługują trasę z lotniska Changi do centrum Singapuru. Należy jednak pamiętać, że autobusy są zazwyczaj wolniejsze niż MRT i taksówki, a ich rozkład jazdy może być mniej regularny. Przykładowo, autobus linii 36 z lotniska Changi do centrum Singapuru kosztuje około 2 SGD, a czas podróży wynosi około 1 godziny.

Wszystkie te opcje są łatwe i wygodne, a wybór zależy od Twoich preferencji i budżetu.

Czym poruszać się po Singapurze?

Cały Singapur jest wielkości Warszawy, a poruszanie się po centrum miasta bezproblemowo można zaplanować na piechotę. Jeśli jednak odległości między punktami są za duże, skorzystajcie z metra, które jest bardzo dobrze rozwinięte i niesamowicie punktualne.

Wiza

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Singapuru i przebywać w nim do 90 dni bez wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. Do wjazdu na teren Singapuru potrzebny jest paszport.

Waluta w Singapurze

Dolar Singapurski to oficjalna waluta Singapuru od 12 czerwca 1967, międzynarodowy skrót – SGD. Jeden dolar singapurski dzieli się na sto centów. Zapisuje się go za pomocą symbolu S$, a niekiedy po prostu $. Wartość 1 dolara singapurskiego to ok. 3,22 złotego według kursu NBP (luty 2023).

Motywy znajdujące się na singapurskich banknotach ulegały różnym modyfikacjom. Banknoty waluty Singapuru zdobiły m.in. orchidee (będące symbolem Singapuru), okręty morskie czy ptaki.

Obecnie znajduje się na nich także wizerunek Encika Yusofa bin Ishaka – pierwszego prezydenta Singapuru, sprawującego ten urząd od 1965 do 1970 roku. Rewersy natomiast przedstawiają różnorodne grafiki, związane m.in. ze sztuką, edukacją czy rozwojem ekonomicznym.

Jeśli korzystasz z naszych wpisów, podróżujesz z nami wirtualnie, chcesz pomóc nam w rozwoju, utrzymaniu bloga lub w jakikolwiek sposób nasza twórczość Ci pomogła to może chciałbyś zostać naszym patronem?

Jak to działa?

Wystarczy kliknąć poniższy przycisk i zarejestrować się na stronie Patronite. Jako nasz Patron, będziesz miał dostęp do ekskluzywnych treści, kuluarów z podróży, materiałów zza kulis oraz innych niespodzianek, które będą tylko dla wspierających. Chcemy, abyście czuli się jak członkowie naszej podróżniczej rodziny, gdzie Wasze sugestie i pomysły są cenione i brane pod uwagę.

Dołącz do nas już teraz na Patronite i wspólnie odkrywajmy piękno świata!

Nocleg w Singapurze

Baza noclegowa jak w każdym dużym mieście. Jednak ceny bardziej jak w Europejskich stolicach, nie w azjatyckich. Wiele jest hoteli kapsułowych w bardzo przyjemnych cenach, sami mieliśmy taki zarezerwowany. Jednak kilka dni przed naszym przylotem rezerwacja została anulowana, a w fajnych cenach nie zostało nic. Byliśmy zmuszeni zarezerwować pokój dwuosobowy obok arab street, na bookingu opinie miał straszne, a było jeszcze gorzej w rzeczywistości.

K Hotel Aliwal (Premier) BOOKING – omijajcie szerokim łukiem!

Gdzie zjeść w Singapurze?

Singapur jest rajem dla smakoszy. W każdej części państwa znajdują się dziesiątki mniejszych i większych restauracji serwujących kuchnię całego świata, a szczególnie z regionu Azji Płd-Wschodniej. Niezwykle popularne są tzw. Hawker Centres, czyli zadaszone przestrzenie z wieloma stoiskami serwującymi różne potrawy. W Singapurze można zjeść tanio i dobrze. Dodatkowo rząd wymusza wysokie standardy higieny, także śmiało i bez obaw można próbować rozmaitych potraw. Podczas zwiedzania centrum finansowego, warto odnaleźć jeden z najstarszych Hawker Centers o nazwie Lau Pa Sat. Znajdziecie tam dziesiątki różnych kuchni, a wszystko w dobrych cenach.

Alkohol w Singapurze jest niesamowicie drogi. Najtańszą opcją (poza piciem na ulicy, co jest legalne) są właśnie Hawker Centres i lokalne knajpki, gdzie butla piwa (0,6 litra) kosztuje około 5–6 dolarów. Dużo droższe są bary w okolicach Clark Quay albo Club Street małe piwo (0,33 litra) kosztować może nawet 15 dolarów.

Zakazy w Singapurze

Singapur słynie z surowych przepisów i egzekwowania prawa, co obejmuje również dziwne i nietypowe zakazy. Lista zakazów w Singapurze jest dosyć długa, ale przytoczę Wam tutaj kilka. Jako turyści nie odczuliśmy żadnych ograniczeń, ale rozumiem, że ich ilość może przytłaczać.

Zakaz sprzedaży i spożywania gum do żucia na ulicach. W Singapurze zakazano gum do żucia w latach 90., aby zapobiec zanieczyszczaniu ulic. Zakaz ten pozostaje w mocy do dzisiaj, chyba że gumy są kupowane w aptekach na receptę lekarską.

Zakaz palenia w miejscach publicznych.  W Singapurze palenie jest zabronione na ulicach, placach, parkach, plażach, stacjach autobusowych i innych miejscach publicznych. Naruszając ten zakaz, można otrzymać grzywnę w wysokości do 1000 dolarów singapurskich. W strefach publicznych są wyznaczone miejsca dla palaczy.

Zakaz sprzedaży i spożywania durianów w miejscach publicznych. Durian to owoc, który w Singapurze jest bardzo popularny, ale również ma bardzo intensywny zapach, który nie jest lubiany przez wszystkich. Dlatego spożywanie durianów w miejscach publicznych jest zabronione.

Zakaz posiadania narkotyków. W Singapurze przepisy dotyczące narkotyków są bardzo surowe. Posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków może skończyć się wyrokiem śmierci. Wyroki śmierci w Singapurze nadal są możliwe, występuje także kara chłosty.

Zakaz sprzedaży i używania fajek wodnych. W Singapurze fajki wodne, zwane tu shishą, są zakazane. Zakaz ten obejmuje sprzedaż, użytkowanie oraz import i eksport tych urządzeń.

Zakaz przenoszenia jedzenia w metrze. W Singapurze metro to środek transportu publicznego, w którym nie wolno spożywać ani przynosić jedzenia. Za złamanie tego zakazu grozi mandat w wysokości do 500 dolarów singapurskich.

Zakaz kąpieli w fontannach. Kąpiele w fontannach są zabronione ze względów higienicznych i bezpieczeństwa. Za złamanie tego zakazu grozi grzywna w wysokości do 1000 dolarów singapurskich.

Zakaz plucia, w Singapurze za plucie na ulicy można słono zapłacić.

Jest również zakaz niespłukiwania wody w toalecie, co brzmi absurdalnie, ale zdarza się, że policja wchodzi po kimś do WC i sprawdza, czy wykonał daną czynność.

Zakazów jest wiele więcej i polecam poszukać w internecie.

Singapur ile to kosztuje?

Koszt 4 dni w Singapurze w przeliczeniu na jedną osobę
992,5
  • Noclegi 400 zł
  • Jedzenie i picie 337 zł
  • Wejściówki 250 zł
  • Pamiątki 5,5 zł

Mapa z zaznaczonymi lokalizacjami

Wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy znajdziecie zapisane na tej mapie. Można ją pobrać na telefon i korzystać za darmo z aplikacją Maps Google.

Co zobaczyć w Singapurze?

Marina Bay Sands

Marina Bay Sands to luksusowy hotel, kasyno i kompleks rozrywkowy w Singapurze, który zasłynął z niezwykłej architektury i przepięknego widoku na miasto. Oto kilka ciekawych informacji na temat tego niezwykłego miejsca:

Wysokość i rozmiar: Marina Bay Sands składa się z trzech wież, z których każda ma wysokość 200 metrów. Łącznie, kompleks ma ponad 2500 pokoi i apartamentów, 2500 automatów do gier, ponad 500 stołów do gry i 24 restauracje.

Kryształowa pływająca platforma widokowa: W centrum kompleksu znajduje się pływająca platforma widokowa, zwana SkyParkiem, która oferuje niezapomniane widoki na panoramę miasta.

Największy basen na dachu na świecie: Marina Bay Sands słynie z posiadania największego basenu na dachu na świecie, który rozciąga się na długości 146 metrów i znajduje się na 57 piętrze. Basen oferuje piękny widok na miasto i okolicę.

Ekologia: W Marina Bay Sands wiele uwagi poświęca się ekologii i zrównoważonemu rozwojowi. Budynek wykorzystuje energię słoneczną, posiada systemy do odzyskiwania wody oraz stosuje technologie, które zmniejszają zużycie energii i wody.

Wysoka cena: Marina Bay Sands to luksusowy hotel, który oferuje niezapomniane wrażenia, ale także wysokie ceny. Ceny za pobyt w hotelu zaczynają się od kilkuset dolarów za noc, co czyni go jednym z najdroższych hoteli w Singapurze.

Pochylenie: Ponoć inspiracją do stworzenia projektu były talie kart. Każda wieża składa się z dwóch części wzajemnie opierających się o siebie. Gdy podejdziemy bliżej hotelu, możemy zauważyć, że wieże te są zakrzywione. Ich nachylenie wynosi 26 stopni. Liczba ta nie jest przypadkowa. Zarówno ten element, jak i inne zostały zaprojektowane zgodnie z zasadami feng shui

Marina Bay Sands to nie tylko hotel, ale także ikona Singapuru, która przyciąga turystów z całego świata swoim unikalnym wyglądem i niezapomnianymi widokami. Bardzo blisko budynku znaleźć można także sklep Apple na wodzie oraz Art Science muzeum w kształcie kwiatu lotosu, na którym wieczorami odbywają się pokazy animacji. Przez budynek można przejść, udając się do Gardens By The Bay.

Gardens by the Bay

Gardens by the Bay to kompleks ogrodów botanicznych w Singapurze, który zaskakuje swoją niezwykłą architekturą i spektakularnymi ogrodami.  Najbardziej charakterystycznymi elementami są wieże o wysokości 25-50 metrów, pokryte zielenią, które nazywane są “Supertrees”. Wieże te służą jako podpory dla roślinności, a także jako źródła energii słonecznej.

W kompleksie Gardens by the Bay znajdują się trzy szklarnie, które reprezentują różne strefy klimatyczne. Wewnątrz każdej ze szklarni rosną egzotyczne rośliny, są wodospady i inne elementy przyrody, które tworzą niesamowitą atmosferę. Ogrody oferują wiele ścieżek do spacerowania, które zapewniają niesamowite widoki na okolicę. Najpopularniejszą z nich jest Dragonfly and Kingfisher Lakes, gdzie rosną egzotyczne rośliny i drzewa.

Gardens by the Bay to także miejsce, które dba o środowisko naturalne i propaguje zrównoważony rozwój. Na terenie kompleksu stosuje się różne technologie, które redukują zużycie wody i energii, a także wykorzystują energię słoneczną. Gardens by the Bay to jedno z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych miejsc w Singapurze, które łączy w sobie piękno natury, nowoczesną technologię i dbałość o środowisko naturalne.

Supertree Grove

Super Trees to jedna z najbardziej charakterystycznych i imponujących atrakcji turystycznych w Singapurze. Znajdują się w Gardens by the Bay – ogromnym kompleksie parkowym, który został otwarty w 2012 roku i od tego czasu przyciąga miliony odwiedzających z całego świata.

Super Trees to sztuczne, metalowe konstrukcje, które sięgają wysokości nawet 50 metrów i pokryte są roślinnością tropikalną. Ich kształt przypomina drzewa, jednak zamiast korzeni, posiadają one system rur i przewodów, które umożliwiają podawanie wody i składników odżywczych do roślin. Z daleka wyglądają jak futurystyczne drzewa z kosmosu, a po zmroku stają się iluminowanym spektaklem, dzięki setkom świateł LED.

W Gardens by the Bay znajduje się 18 Super Trees, z czego najwyższe to ośmiopiętrowe konstrukcje, które można zwiedzać, wchodząc na specjalnie wybudowane tarasy widokowe. Z góry roztacza się niesamowity widok na miasto i na pozostałe atrakcje parku, takie jak m.in. Flower Dome i Cloud Forest – klimatyzowane szklarnie, w których można podziwiać tysiące gatunków roślin z różnych zakątków świata.

Super Trees są nie tylko piękną ozdobą parku, ale pełnią także funkcję ekologiczną. Ich roślinność pochłania dwutlenek węgla i produkują tlen, a także zapewnia schronienie dla ptaków i małych zwierząt. W parku organizowane są także pokazy dźwiękowe i świetlne, podczas których Super Trees stają się elementem widowiska, w którym muzyka i światło łączą się w niezapomnianą całość.

Nie jesteśmy pewni czy bardziej podobały nam się za dnia, czy w nocy. Jedno jest pewne – ROBIĄ WRAŻENIE. Koniecznie trzeba zobaczyć fantastyczny pokaz światła i dźwięku o nazwie Garden Rhapsody. Odbywa się on wieczorami, dwa razy dziennie: o godz. 19.45 i 20.45. Polecamy przyjść wcześniej, zająć sobie wygodne miejsce, nawet rozłożyć się z kocem i leżąc podziwiać niesamowitą grę świateł w takt znanych melodii. Wiele osób leży bezpośrednio na ziemi i wierzcie mi, nie będziecie jedyni!

Flower Dome

Flower Dome nie było w naszych planach, jednak okazało się, że bilet do Flower Dome i Cloud Forest jest łączony. Koszt biletu podczas naszego zwiedzania to 176 zł. W naszym terminie odbywało się tam wydarzenie związane z Avaterem i ceny były wyższe.

 Flower Dome to wspaniałe miejsce dla miłośników natury i ogrodnictwa, które oferuje niezapomniane wrażenia i inspirację. Flower Dome to jedna z trzech szklarni znajdujących się w kompleksie Gardens by the Bay w Singapurze. Jest to największa szklarnia na świecie, o powierzchni ponad 1,2 hektara, która odwzorowuje klimat umiarkowany i subtropikalny.

Wewnątrz Flower Dome znajdują się ponad 32 tysiące roślin z ponad 150 gatunków z różnych regionów świata, takich jak Afryka Południowa, Ameryka Środkowa, Australia i Europa. Rośliny te są ułożone w różnorodne aranżacje, które tworzą piękne ogrody tematyczne. Na przykład, można zobaczyć tutaj ogrody śródziemnomorskie, ogrody południowoafrykańskie, ogrody kalifornijskie i wiele innych.

Cloud Forest

Cloud Forest to druga szklarnia w kompleksie Gardens by the Bay w Singapurze. Jest to jedna z najwyższych szklarni na świecie, o wysokości 35 metrów, które odwzorowuje klimat tropikalny i subtropikalny. Wewnątrz Cloud Forest znajduje się imponująca wieża, wokół której rosną tysiące roślin tropikalnych, takich jak storczyki, bromelie, paprocie i wiele innych. Największą atrakcją jest 35-metrowa kaskada wodna, która jest 2 najwyższym krytym wodospadem na świecie.
Cloud Forest oferuje także interaktywną wystawę “Cloud Walk”, która umożliwia zwiedzającym spacer pośrodku chmur i podziwianie piękna roślinności tropikalnej z lotu ptaka. Ponadto, można zobaczyć tutaj wiele wystaw związanych z ochroną środowiska naturalnego, takie jak wystawy dotyczące zmian klimatu, wpływu człowieka na przyrodę i wiele innych.
Podczas wydarzenia związanego z Avatarem dodatkowo na całym obiekcie ulokowane były postaci z filmu. Z głośników leciała nastrojowa muzyka. Można było zrobić swojego avatara itp. Ogólnie atrakcje bardziej dla młodszych osób.
Pamiętajcie też, że w szklarniach odbywa się zraszanie, które tworzy dodatkowo niesamowity klimat. Zraszanie odbywa się codziennie 10:00, 12:00, 14:00, 16:00, 18:00, 20:00.

Spectra - A Light and Water Show

Każdego wieczoru, w Gardens by the Bay odbywa się spektakularny pokaz świetlny i wodny, zwany Spectra. Pokaz odbywa się nad zbiornikiem wodnym o powierzchni 1,2 hektara, który w nocy zmienia się w magiczne tło dla efektów świetlnych i fontann.
Zobaczysz je od niedzieli do czwartku w godzinach: 20 i 21, a w piątek i sobotę dodatkowo o 22.

Merlion

Merlion jest uznawany za oficjalny symbol Singapuru i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków kraju. To stworzenie, które łączy w sobie elementy lwa i ryby, reprezentuje połączenie historii i kultury Singapuru. Lew to tradycyjny symbol władzy i odwagi, który jest obecny w wielu kulturach, w tym w Chinach, Indiach i innych krajach Azji. Ryby natomiast są ważne dla Singapuru ze względu na fakt, że kiedyś był to mała rybacka wioska.

Merlion został stworzony w 1964 roku przez projektanta Franza Gunta, aby stać się oficjalnym symbolem miasta. Wcześniej był to tylko jedna z wielu rzeźb na Singapurze, ale szybko stał się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych znaków kraju. Dzisiaj możemy znaleźć wiele różnych wersji Merliona w różnych miejscach w Singapurze, od tradycyjnych rzeźb, po nowoczesne makiety i neonowe reklamy. Jest on także popularnym tematem dla pamiątek turystycznych.

Merlion jest symbolem jedności i różnorodności kulturowej Singapuru oraz jego ciągłego rozwoju i postępu. To ważny element kultury i historii kraju, który przyciąga turystów z całego świata. Oryginalny posąg mierzy 8,6 m, pełni również funkcję fontanny. Popularną opcją wśród turystów jest robienie sobie zdjęć, łapiąc wodę z fontanny do buzi. Oczywiście chodzi o perspektywę, nikt nie łapie jej na serio.

Pochodzenie Merliona, skąd się wziął – legendy.

Istnieją różne legendy i opowieści na temat pochodzenia Merliona, które związane są z historią Singapuru i jego kultury. 

Jedna z opowieści mówi o tym, że Merlion został stworzony przez hinduskiego kapłana, który ujrzał mitycznego stwora o głowie lwa i ciele ryby na swojej drodze do Singapuru. Uznał, że stwór ten jest bóstwem chroniącym miejsce, gdzie teraz znajduje się Singapur.
Według badaczy lwy jednak nie mogły żyć na tej wyspie i prawdopodobnie był to tygrys.

Oficjalnie w 1966 r. powstał rybi ogon za sprawą Singapurskiej Organizacji Turystycznej w celu promocji w innych państwach – od początku stanowi on jej chroniony znak towarowy. Osoba, która zaprojektowała symbol, chciała podkreślić rybackie korzenie kraju. 

Inna legenda mówi, że Merlion to syn lwa i syreny, której łzy pochodzą z wód Singapuru. Syrena zdecydowała, że chce poznać lwa i razem postanowili założyć rodzinę. Ich potomstwo miało ciało ryby i głowę lwa.

Niektórzy uważają, że Merlion symbolizuje dawną nazwę Singapuru, czyli „Singapura”, co oznacza „lew-ryba” w języku malajskim.

Lau Pa Sat

Miejsce znane również jako Telok Ayer Market. Zabytkowy budynek znajduje się w Downtown Core w centralnej części Singapuru. Po raz pierwszy został zbudowany w 1824 roku jako targ rybny na nabrzeżu, obsługujący mieszkańców wczesnego kolonialnego Singapuru i odbudowany w 1838 roku. Następnie został przeniesiony i odbudowany w obecnym miejscu w 1894 roku. Obecnie jest to food court ze straganami sprzedającymi różnorodne dania kuchni lokalnej.

Lau Pa Sat pozostaje jedną z najstarszych budowli wiktoriańskich w Azji Południowo-Wschodniej i jedną z pierwszych konstrukcji zbudowanych z prefabrykatów żeliwnych w Azji. Jest to również jedyny pozostały rynek, który służył mieszkańcom centralnej dzielnicy wczesnego Singapuru.

Food Courty są popularnymi miejscami na tanie obiady w Singapurze. Kolejnym takim miejscem jest Maxwell Food Centre. Zestawy obiadowe od 20 zł.

Świątynia Mariamman

Nawet jeśli nie znasz dokładnego adresu, spacerując po Chinatown, raczej nie przegapisz Sri Mariamman. Jej fasada jest bogato zdobiona figurkami indyjskich bogów, które są rozmieszczone na sześciu poziomach, od razu rzucają się w oczy. Oglądaliśmy świątynie wyłącznie z zewnątrz.

Fort Canning Park

W średniowieczu rządziła tutaj malajska rodzina królewska, Brytyjczycy postanowili poddać się najeźdźcom japońskim podczas II wojny światowej, a ostatnio jeden z największych na świecie występów muzycznych odbywał się właśnie tam.

To wszystko miało miejsce na szczycie wzgórza Fort Canning Park, jednego z historycznych punktów orientacyjnych kraju. Park był pierwotnie znany jako Bukit Larangan, czyli „Zakazane Wzgórze” w języku malajskim.

Dziś 18-hektarowy teren jest pełen atrakcji — od starożytnych artefaktów dla miłośników historii po trawniki na świeżym powietrzu, na których odbywają się koncerty, i oczywiście zieleń dla miłośników przyrody. Tu również znajduje się uroczy hotel butikowy Fort Canning

Wejście jest darmowe.

Clarke Quay

Clarke Quay to historyczne nabrzeże nadrzeczne w Singapurze, znajduje się w górę rzeki od ujścia rzeki Singapur i Boat Quay. Obecnie w pięciu blokach odrestaurowanych magazynów mieszczą się różne restauracje i kluby nocne. Istnieją również zacumowane łódki, które zostały odnowione w pływające puby i restauracje.

Niedaleko znajduje się przepiękny stary budynek policyjny z kolorowymi okiennicami, koniecznie idźcie go zobaczyć.

Arab Street

Dawniej była to nazwa drogi w Singapurze. Jest to historyczna lokalizacja, w której znajdują się popularne miejsca, takie jak meczet Masjid Sultan, kino Projector i Centrum Dziedzictwa Malajskiego.

Arab Street to dzielnica w malajsko-muzułmańskiej części Singapuru, na północ od rzeki Singapur. Słynie z elektryzującej mieszanki egzotycznych sklepów sprzedających rękodzieło, akcesoria, tekstylia i wyposażenie domu z Bliskiego Wschodu; modne sklepy są odwiedzane przez miłośników mody i pasjonatów sztuki. Jedzenie jak i pamiątki są tam w bardzo przyzwoitych cenach.

Sultan Mosque

Sultan Mosque lub Masjid Sultan to meczet położony przy Muscat Street i North Bridge Road w Singapurze. Został nazwany na cześć sułtana Hussaina Szacha. W 1975 roku uznano go za pomnik narodowy. Meczet został całkowicie ukończony w 1932 r. Pozostał niezmieniony od czasu jego budowy, a jedyny remont przeprowadzono w głównym holu w 1968 r.
Meczet jest obecnie zarządzany przez własną Radę Powierniczą i Zarząd.

Port lotniczy Singapur-Changi

Zwiedzanie lotniska, jakkolwiek to brzmi. Sądziliśmy na lotnisku Changi 24 godziny przed odlotem. Lot mieliśmy z samego rana, bardzo nam zależało na zobaczeniu tego lotniska, wiec przyjechaliśmy tam dzień wcześniej. Niektóre linie lotnicze pozwalają na nadanie bagażu od 24h przed odlotem. Akurat nasza linia się w to łapała, pozbyliśmy się zbędnego balastu i idziemy zwiedzać.

Lotnisko Changi w Singapurze zostało kilka razy okrzyknięte najlepszym lotniskiem na świecie. Aktualnie jest na 3 miejscu. Lotnisko jest głównym portem lotniczym w Singapurze i jednym z największych portów komunikacyjnych nie tylko w całej Azji, ale również na świecie, obsługującym międzynarodowy transport pasażerski i towarowy.

W 2017 roku lotnisko Changi obsłużyło ponad 62 miliony pasażerów. Aktualnie posiada 4 terminale pasażerskie, a 5 jest już w budowie. W tym 3 z nich są połączone z budynkiem Jewel (po polsku klejnot) z wodospadem, galerią handlową i wieloma atrakcjami.
Atrakcje lotniska znajdziecie w każdym terminalu, jednak my głównie zajmiemy się budynkiem Jewel. Budowa szklanej oraz stalowej kopuły zajęła 4 lata i kosztowała 1,25 mld dolarów. To częściowo luksusowe centrum handlowe a częściowo las tropikalny. Jawel zbudowane w miejscu dawnego parkingu i zajmuje 134 tys. Mkw powierzchni. Budynek ma 10 pięter w tym 5 pod ziemią. 280 sklepów i restauracji, kino Imax, pełnowymiarowy supermarket i hotel.

Na terenie całego lotniska znajdziecie również basen, salon gier, ogrody słonecznikowe, kaktusowe, strefę spa, leżanki, motylarnie, komputery z dostępem do internetu i setki innych rzeczy. W środku tego wszystkie znajduje się Rain Vortex. Woda z umieszczonego w samym środku budynku sklepienia spada przez siedem pięter. Jest to największy wodospad pod dachem na świecie i mierzy 40 metrów. Zasila go woda deszczowa, która jest nieustannie recyrkulowana. W nocy działa jako płótno do pokazu świetlnego. Rain Vortex oznacza las, który znajduje się na 4 poziomach pod kopułą. Pokazy świetlne na wodospadzie odbywają się o 19:30 i 20:30 od poniedziałku do czwartku. Od piątku do niedzieli dodatkowo również o 21:30.

Kolejka, która jeździ przy wodospadzie, nazywa się Skytrain i jest darmowa. Skupcie się przy wyborze trasy, bo nie na każdej jedzie się przy wodospadzie. W Jewelu spotkaliśmy kilka par młodych, co ciekawe oprócz sesji można tam również wziąć ślub.

Pod kopułą znajduje się Conopy Park, atrakcja jest płatna 63 zł od osoby. Tyle kosztowała opcja, którą wybraliśmy. Bilety można kupić przez internet, ale także w biletomatach na miejscu. Jest tam park z rzeźbami zwierząt, jeziorko, kwiaty, zjeżdżalnie i place zabaw dla dzieci, kule dymne, czy siatka rozwieszona 25 metrów nad ziemią.

Wieczorem szukaliśmy dla siebie leżanki, niestety wszystko było zajęte. Wybraliśmy więc kawałek dywanu w jakimś zaułku i poszliśmy spać. Wyposażone w dywany terminale są idealne dla osób nocujących na lotniskach – ciepło i miękko.

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!

Zobacz również
Malediwy na własną rękę

Malediwy na własną rękę jak to zrobić?

Barcelona

4 dni w stolicy Katalonii - co zobaczyć?

Malta

Tydzień na Maltańskich wyspach - plan zwiedzania

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Topowy blog. Przeglądam właśnie wpisy z blogów na temat Singapuru i wasze informacje zdecydowanie wygrywają. Duża ilość ciekawych miejsc, nie tylko te szablonowe na 1 dzień. Estetyka bloga na wysokim poziomie.