Czarnogóra

niedoceniona Perła Bałkanów

Spis treści

Morze, góry i Jeziora

Czarnogóra

Maj 2022

Kraj bałkański, który odwiedziliśmy podczas naszego majówkowego roadtripu 2022 po tym półwyspie. Nie mieliśmy wielkich oczekiwań względem tego kraju, jednak byliśmy bardzo zaskoczeni jego pięknem.

Góry, jeziora, morze – wszystko co jest dla nas ważne. Zatoka Kotorska to istny klejnot Czarnogóry, strome zbocza gór wchodzące prosto do wody – coś pięknego. Kraj ten jest bardzo przystępny cenowo, a tanie linie lotnicze mają tam swoją bazę.

SPRAWDZONE NOCLEGI

Linki i ceny

Roaming

Jaką kartę warto kupic?

Gdzie pojechać?

Co zobaczyć w Czarnogórze?

nieciekawa

Stolica

Podgorica to stolica w której mieliśmy nocleg i spacerowaliśmy kilka godzin oglądając atrakcje i ciekawe miejsca jakie oferuje – nie urzekło nas niestety nic. Jest to pierwsza stolica o której nie znajdziecie u nas wzmianki w tekście na temat danego kraju.

piekarnie w czarngórze

Pekara

Taką nazwę mają w tym kraju, a ich wypieki to niebo w gębie! Tanio i bardzo smacznie, warto się tam zaopatrywać w smakołyki na śniadanie i na cały dzień. Znajdziecie je przy drogach, są rozrzucone po całym kraju.

waluta

Euro

Oficjalną walutą w kraju jest Euro, chociaż Czarnogóra nie należy do Unii. Euro przyjęto tam bez porozumienia z Bankiem Centralnym Unii Europejskiej i do tej pory nie ma oficjalnych powiązań, ani umów między Czarnogórą, a Europejskim Bankiem Centralnym.

Czarnogóra – wskazówki praktyczne

Podstawowe informacje

Czarnogóra to państwo na Bałkanach w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Od północy graniczy z Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną, od północnego wschodu z Serbią, od wschodu z Kosowem, a od południa z Albanią. Czarnogóra leży w rejonie trzech stref klimatycznych, na północy i wschodzie jest strefa kontynentalna, nad Adriatykiem – śródziemnomorska, a na terenach obejmujących góry – strefa górska.

Po przegranej w I wojnie światowej została wcielona do nowego Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W 1941 roku zaczęła się okupacja terenów dzisiejszej Czarnogóry a w 1944 nastąpiło wyzwolenie Czarnogóry. Rok później Czarnogóra stała się najmniejszą republiką Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. W 1992 roku po oderwaniu się Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii Czarnogórcy w 80% wypowiedzieli się za pozostaniem w związku z Serbią tworząc nową Federalną Republikę Jugosławii. W 2002 roku walutą Czarnogóry zostało euro, zastępując markę niemiecką. W roku 2003 została utworzona Serbia i Czarnogóra oraz ustalono, że po trzech latach ma odbyć się referendum w sprawie niepodległości. 21 maja 2006 zgodnie z zapowiedzią odbyło się referendum. Za niezależnością od Serbii wypowiedziało się 55,5% głosujących (próg 55%) co podobno było zasługą Czarnogórców mieszkających za granicą. Dwa dni później Serbowie i wiele innych państw uznali niepodległość Czarnogóry. 3 czerwca 2006 parlament kraju proklamował niepodległość. Rok później Czarnogóra została 47 państwem Rady Europy. Stosunki z Serbią pozostawały dobre aż do 2008 roku gdy Czarnogórcy uznali niepodległość Kosowa. Dochodziło do zamieszek w Belgradzie – został wydalony ambasador czarnogórski. Teraz Czarnogóra kandyduje do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej.

10 ciekawostek na temat Czarnogóry

Jak dotrzeć do Czarnogóry?

Można oczywiście jechać samochodem, jednak jest to kawał drogi. My byliśmy właśnie samochodem z polski przy okazji majówkowego roadtripa po krajach bałkańskich. Jeśli nie lubicie dalekich samochodowych wycieczek z pomocą przyjdzie Wam Linia Ryanair. Ta tania linia lotnicza lata z 3 miast w Polsce – Gdańska, Wrocławia i Karkowa na lotnisko w stolicy Czarnogóry czyli Podgoricy a bilety można kupić w bardzo przystępnych cenach.

Czym poruszać się po kraju?

My jesteśmy w gronie tych osób, które wolą zapłacić więcej, ale mieć ten komfort którym jest samochód. W przypadku Czarnogóry był to nasz prywatny samochód, gdybyśmy lecieli samolotem na pewno byśmy wynajmowali. Pomimo tego, że kraj jest stosunkowo mały, to odległości między atrakcjami w górach a na wybrzeżu są dosyć pokaźne. Teren jest górzysty, co za tym idzie po drodze jest wiele serpentyn, zakrętów i czas przejazdu jest długi. Aktualnie jest tam budowana autostrada, jednak nie wiemy kiedy zostanie oddana.

Czytałam u kogoś kto jeździł autobusem, że siatka komunikacyjna jest średnia a autobusy nie jeżdżą o wyznaczonych godzinach, jednak nie jest to nasze prywatne spostrzeżenie. Dodam jeszcze, że jeśli wybieracie się w maju do Czarnogóry to na wysoko położonych drogach może zalegać nadal śnieg, sami mieliśmy sytuacje, gdzie wypychaliśmy Pana z zaspy na drodze. Tym samym nie mogliśmy dojechać do jednej z naszych atrakcji.

Noclegi

Baza noclegów w Czarnogórze jest bardzo pokaźna, wszystkie rezerwowaliśmy z maksymalnie jednodniowych wyprzedzeniem przez Booking. W większości przypadków opłata była pobierana dopiero nam miejscu.

Rakija na wjeździe, piękny widok na zatokę. 10 min pieszo do Kotoru.

Super widok na zatokę Kotorską, blisko Perastu.

Ładny nowy apartament w stolicy. 15 minut pieszo od centrum.

Nowy nocleg w Żablijaku – górska, przytulna chatka.

Rakija na wjeździe, piękny widok na zatokę. 10 min pieszo do Kotoru.

Super widok na zatokę Kotorską, blisko Perastu.

Ładny nowy apartament w stolicy. 15 minut pieszo od centrum.

Nowy nocleg w Żablijaku – górska, przytulna chatka.

Jeśli korzystasz z naszych wpisów, podróżujesz z nami wirtualnie, chcesz pomóc nam w rozwoju, utrzymaniu bloga lub w jakikolwiek sposób nasza twórczość Ci pomogła to może chciałbyś zostać naszym patronem?

Jak to działa?

Wystarczy kliknąć poniższy przycisk i zarejestrować się na stronie Patronite. Jako nasz Patron, będziesz miał dostęp do ekskluzywnych treści, kuluarów z podróży, materiałów zza kulis oraz innych niespodzianek, które będą tylko dla wspierających. Chcemy, abyście czuli się jak członkowie naszej podróżniczej rodziny, gdzie Wasze sugestie i pomysły są cenione i brane pod uwagę.

Dołącz do nas już teraz na Patronite i wspólnie odkrywajmy piękno świata!

Karta SIM

Czarnogóra jest w 2 strefie roamingu, to znaczy, że lepiej nie włączać transferu danych na polskiej karcie sim. Polecamy firmę m:tel (czerwone logo). Za 15€ kupiliśmy kartę która działała jako hotspot, czyli mogliśmy korzystać z Internetu na dwóch telefonach, w tej cenie mieliśmy 400GB Internetu, tak dobrze czytacie. Działa też w innych krajach bałkańskich. Od 1.07.2021 sześć państw Bałkanów Zachodnich – Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna, Albania i Kosowo zniosły wzajemne opłaty roamingowe. 

Film z podróży

Zostaw nam subskrypcję, na pewno nas to zmotywuje do dalszego działania.

Mapa z zaznaczonymi lokalizacjami

Wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy znajdziecie zapisane na tej mapie. Można ją pobrać na telefon i korzystać za darmo z aplikacją Maps Google.

Nasze zdjęcia na Twojej ściane, sprawdź ofertę

Co zobaczyć w Czarnogórze?

Perast

Urocze małe miasteczko leżące w obrębie Zatoki Kotorskiej. Cieszy się równie dużą popularnością, jak Kotor. Tuż obok niego, na wodzie znajdują się dwie, małe wysepki: Sveti Dorde (św. Jerzego) oraz Gospa od Škrpjela (Matki Boskiej na Skale). Na tej drugiej znajduje się kościół, który można odwiedzić w ramach rejsu wycieczkowego łodzią z Perastu. Samo miasteczko ma kilka zabytków i sporo restauracji przy wodzie. Parkingi znajdują się przed jak i za miasteczkiem, jeden mały zajazd jest również centralnie nad nim, widać stamtąd ładnie wysepki.

Kotor

Jeden z najważniejszych, turystycznych symboli Czarnogóry. Położony jest nad brzegiem zachwycającej Zatoki Kotorskiej. Jego otoczona murami starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pod sam Kotor podpływają wielkie statki wycieczkowe, wiec często jest tam tłoczno.  Na starym mieście ujrzycie charakterystyczne dla budownictwa śródziemnomorskiego wąskie uliczki, sklepy z pamiątkami oraz liczne restauracje. Nad miastem na górskich zboczach widać mury miejskie, jeśli macie czas i lubicie się wspinać to droga do rozpadającej się twierdzy zapewni niesamowite widoki na zatokę.

Serpentyna Kotorska

W drodze na Lovcen na pewno jej nie ominiecie, ale spokojnie ona tak strasznie tylko wygląda. 38-kilometrowa górska droga łączy miasta Cetinje i Kotor. Jej najtrudniejszy 8-kilometrowy odcinek z 16 nawrotami, znany jest jako Kotor Serpentine. Przejazd odbywa się z prędkością około 30-40 km na godzinę i dostarcza sporej dawki adrenaliny oraz wspaniałych widoków na masyw górski Lovćen i zatokę Kotorską. Na końcu serpentyn warto zatrzymać się w wyznaczonych miejscach, wysiąść z auta i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Przy serpentynach znajdziecie Bar o nazwie Horizont Bar – można tam coś zjeść i wypić z epickim widokiem.

Lovcen

Czytałam, że dla mieszkańców Czarnogóry Lovćen jest tym, czym Olimp dla Greków. Od 1952 roku to miejsce jest Parkiem Narodowym zdecydowały o tym względy przyrodnicze jak i historyczne. Na terenie parku występują rzadkie zjawiska krasowe, jaskinie, kotliny, zapadliska, zagłębienia a także ciekawe gatunki flory i fauny. Gdy wyjechaliśmy z serpentyn maps google się trochę pogubiło, ale miejsce jest dobrze oznaczone. Dojazd z Kotoru zajmuje około 40 minut. Wjazd na teren parku narodowego kosztuje 2€, a wejście do mauzoleum 5€ od osoby dorosłej (maj 2022). Do mauzoleum prowadzi wiele schodów a wewnątrz znajduje się 28-tonowy pomnik siedzącego z książką na kolanach Njegoša. Podnosząc głowę do góry zauważamy złote sklepienie, którego cały rok pilnują strażnicy a do jego budowy użyto 18kg złota. Za Mauzoleum znajduje się wąski chodnik prowadzący na punkt widokowy na Jezerskim vrhu który znajduje się na wysokości 1660 m n.p.m. Ze szczytu, przy dobrej widoczności można podziwiać prawie całą Czarnogórę. Na wschodzie rozciągają się góry Prokletije, na północy Durmitor. Widać Bokę Kotorską, Adriatyk, a na południowym wschodzie Jezioro Szkoderskie.

Budva

Budvę ponoć się kocha, albo nienawidzi. Nam się średnio podobała, specyficzne miejsce. Jest tam piękna starówka, pełno wąskich uliczek i zakamarków, ale jest tam również tłoczny i imprezowy kurort oblegany przez turystów ze wschodu. Wielkie kompleksy hotelowe dość mocno psują malowniczy krajobraz tej części wybrzeża. Mimo wszystko ta miejscowość z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Sveti Stefan

Sveti Stefan to jedno najbardziej rozpoznawalnych i ekskluzywnych miejsc w całej Czarnogórze. Miasteczko usytuowane na malowniczym skalistym półwyspie oblewanym ze wszystkich stron wodami Morza Adriatyckiego i połączonym z lądem piaszczystą mierzeją. W średniowieczu znajdowała się tu muzułmańska wioska Divic, która na przełomie XV i XVI wieku otoczona została murami obronnymi. Jeszcze do lat pięćdziesiątych XX wieku znajdowała się tu mała niepozorna osada rybacka. Władze Czarnogóry w 2005 roku dały temu miejscu szansę. Rozpisano przetarg, przeprowadzono rewitalizację zachowując architekturę kilkusetletnich domków krytych czerwoną dachówką i już w 2008 roku otwarto nowoczesny, pięciogwiazdowy hotel Aman Sveti Stefan. 59 pokoi i apartamentów, niektóre z nich zajmują całe domki o powierzchni dochodzącej do 170 m2 i mają nawet swoje baseny. Ceny noclegów dochodzą do ponad 6 000 EUR za dobę. Przy drodze głównej znajdziecie punkt widokowy z którego fajnie widać wyspę (jest zaznaczony na naszej mapie).

Virpazar i rejs po jeziorze Szkoderskim

Jeziorem Szkoderskim dzielą się dwa państwa – Czarnogóra i Albania, ale to Czarnogóra ma 2/3 jego powierzchni.  Na terenie Jeziora Szkoderskiego żyje prawie połowa wszystkich gatunków ptaków, które występują w Europie. To aż 280 gatunków, chociaż nie wszystkie są tam na stałe. Można tu spotkać czaple, kormorany, kaczki, dzięcioły, głuszce, jaskółki i wiele wiele innych ptaków. Jednak najbardziej pożądanym okazem do zaobserwowania jest pelikan i my również go widzieliśmy.

Rejs z Virpazaru jest najlepszą opcją na podziwianie Jeziora Szkoderskiego. Z wioski Virpazar wypływa większość rejsów. Są tam zlokalizowane agencje turystyczne organizujące rejsy, ale nietrudno znaleźć osobę, która również prywatnie zaoferuje swoją łódkę i usługi. Po wjechaniu do wioski zostaniesz zaatakowany przez osoby oferujące swoje usługi, ale lepiej idź dalej i rozejrzyj się jakie są ceny.

Cena rejsu zależna jest od jego długości, my za swój dwugodzinny zapłaciliśmy 12,5€ + 4€ za wejście do Parku Narodowego. Dla nas taka długość była całkowicie wystarczająca. Długość rejsu zależy też od rodzaju trasy. Łódka pomieściłaby 20 osób, ale płynęliśmy w 5 – my, para starszych Niemców i kapitan. Warto wybrać się na rejs po jeziorze, widoki piękne i mnóstwo ptaków.

Pavlova Strana Viewpoint

Jeden z piękniejszych punktów widokowych w Czarnogórze i na pewno najpiękniejszy punkt widokowy na Jezioro Szkoderskie. Warto tam podjechać chociaż na moment, droga do celu jest dosyć wąska i trzeba uważać na samochody jadące z naprzeciwka. Na miejscu znajduje się opuszczony hotel i kawałek parkingu.

Grlo Sokolovo

Podczas naszego pobytu droga z Podgoricy do Grlo Sokolovo była jeszcze w fazie remontów. Klika razy kończył się asfalt, biegały krówki a prędkość była raczej poniżej średniej. Samochód zostawiliśmy w wiosce o nazwie Korita a nawet kawałek za nią, z tego miejsca prowadzą dwa szlaki. My poszliśmy w lewą stronę i powinniśmy iść 40 minut, bynajmniej tak wyczytaliśmy, jednak po 15 byliśmy już na punkcie widokowym – to oczywiście zasługa bliskiego parkingu. Droga na punkt widokowy jest bardzo prosta, chociaż słabo oznaczona.

Na punkcie widokowym postawiono ławki oraz tabliczki informacyjne. Widok na góry i przepaść jest naprawdę imponująca. Byliśmy w tym miejscu przez godzinę całkowicie sami, co było dużym zaskoczeniem.

Đurdevića Tara Bridge

Kanion rzeki Tara jest przeogromny, wzdłuż rzeki na dużym odcinku kanionu biegnie droga, którą podczas naszego pobytu w Czarnogórze również przejechaliśmy. Rzeka Tara To najdłuższa rzeka Czarnogóry, która ma 144 kilometry długości. Przy granicy z Bośnią i Hercegowiną łączy się w Pivą i tworzy rzekę Drinę. Kanion rzeki Tara jest najgłębszy w Europie. Czarnogórski Kanion ma 78 kilometrów długością a w najgłębszym miejscu do 1300 metrów. Obok rzeki znajdują się dwa parki narodowe.

Most Durdievica przerzucony nad rzeka tarą jest imponująco budowlą. Po jego dwóch stronach są parkingi, sklepy, bary z jedzeniem i piciem. W chwili budowy był to najwyższy most w Europie. Ma 178 metrów wysokości i 365 metrów długości. Opiera się na pięciu przęsłach. Z okolic mostu rozpoczynają się raftingi po tarze, jest również zipline przebiegający równolegle do mostu. Jeśli czas Was nie goni spędźcie noc w Žabljak, jest to najwyżej położona miejscowość w Czarnogórze, poczujecie typowo górski klimat.

Vražje jezero

Górskie jezioro, położone na wysokości 1411 m n.p.m., wchodzi w skład Parku Narodowego Durmitor. Nazwa jeziora to w tłumaczeniu jezioro diabelskie i wiąże się to z dawnymi legendami o potworze zamieszkującym jezioro. Jezioro znajduje się w gminie Zabljak w południowo-wschodniej części Parku Narodowego Durmitor. Jezioro Diabelskie jest bogate w ryby i bardzo popularne wśród czarnogórskich rybaków. Średnia głębokość to 4m, maksymalna około 11m.

Spis treści

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!

Zobacz również

Zielona wyspa północy - co zobaczyć?

Jesienny wyjazd z dziadkami

Majestatyczny archipelag północy

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze