Barcelona

3 dni w mieście Gaudiego

Spis treści

Stolica Katalonii

barcelona

Miasto Gaudiego, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu. Po naszej wizycie znalazło się w topce naszych ulubionych Europejskich miast.

Wybraliśmy się do Barcelony w lipcu 2021 i zabraliśmy ze sobą rodziców, wszystkim się bardzo podobało mimo upałów jakie panowały przez cały nasz pobyt. Barcelona zachwyca na każdym kroku i jest niesamowita!

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Pieszo czy komunikacją? ile kosztuje bilet?

Jak dolecieć?

Na które lotnisko i jak dotrzeć do centrum?

Co zobaczyć?

Plan zwiedzania miasta

Uważaj

Na kieszonkowców

Na szczęście nic nam nie zginęło, jednak wiele osób nas przestrzegało przed kradzieżami, są częste w Barcelonie. Nie trzymajcie nic w tylnych kieszeniach i proszę na siebie uważać!

przemyśl

Jeśli wybierasz się w lato

My zwiedzaliśmy Barcelonę w lipcu i o godzinie 8 rano było już średnio przyjemnie. Cały dzień nieziemski upał, więc zastanówcie się 3 razy zanim wybierzecie letnie miesiące na swój przyjazd do miasta Gaudiego.

Barcelona - wskazówki praktyczne

Podstawowe informacje

Barcelona to miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 620 809. Barcelona jest dużym węzłem komunikacyjnym z jednym z największych portów morskich w Europie, międzynarodowym lotniskiem, które obsłużyło w 2017 roku ponad 47 milionów pasażerów, rozbudowaną siecią autostrad i linii kolei dużych prędkości, z połączeniem do Francji i reszty Europy. Była też gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich 1992. Barcelona została założona przez Fenicjan. Powstała w starożytności (III wiek p.n.e.) jako kolonia rzymska, rozwinęła się jako jedna z najważniejszych republik kupieckich w basenie Morza Śródziemnego.

Stolica Katalonii olśniewa bogactwem architektury i sztuki różnych epok zwłaszcza secesyjnej, zwanej modernisme catalan, której prekursorem był Antoni Gaudi. Barcelona inspirowała Pabla Picasso i Joana Miro, nadal jest plenerem artystycznym współczesnych malarzy, rzeźbiarzy, architektów, poetów, pisarzy. Jest miastem o bogatej historii, ogromnie przywiązanym do swojej kultury, manifestującym swoją niezależność i odrębność.

10 ciekawostek na temat Barcelony

Jak dotrzeć do Barcelony?

Tanie linie lotnicze latają do stolicy Katalonii kilka razy w tygodniu z wielu polskich miast. Do wyboru macie trzy lotniska El Prat, Girona, Reus. Jednak tanie linie skupiają się głównie na lotnisku El Prat i Girona.

Na El Prat Ryaniar z Karkowa, Gdańska i Warszawy.

Ryanair do Girony z Krakowa, Poznania i Wrocławia.

Wizzair z Polski ląduje tylko na lotnisku El Prat z Gdańska, Wrocławia, Katowic, Krakowa i Warszawy.

Loty do Hiszpanii z Polski nigdy nie należały do najtańszych. Da się złapać oferty w okolicy 300zł w dwie strony jeśli oczywiście jesteście elastyczni. My na tej trasie płaciliśmy 400zł od osoby.

Lotniska różnią się odległością od miasta. Z lotniska El Prat dostaniecie się do centrum Barclelony komunikacją miejską za 4,60€ w jedną stronę. Jeśli wylądujecie na Gironie do Barelony będzie jeszcze 85km. Ceny dojazdu komunikacją (autobusy) zaczynają się od 16€. My zarezerwowaliśmy transport dla 6 osób prywatnym busem i wyszło 18€ od osoby w jedną stronę, niestety ceny tego transportu podrożały o kilka euro.

Link do transportu

Komunikacja miejska

Barcelonę najlepiej zwiedzać pieszo!

Sami wsiedliśmy do autobusu 2 razy na biletach jednorazowych, całą resztę naszego pobytu poruszaliśmy się pieszo.

Bilet pojedynczy kosztuje 2,20 € (cena z lipca 2021). Uprawnia jedną osobę do jednej podróży metrem lub autobusem, jest ważny przez dwie godziny od momentu skasowania w przypadku podróży metrem (możemy przesiadać się na stacjach przesiadkowych na inne linie metra) i do końca trasy wybranej linii w przypadku przejazdu autobusem. Bilet nie jest ważny w systemie transportu zintegrowanego (nie możemy się przesiadać między różnymi środkami transportu). Nie jest ważny na przejazd do i z lotniska El Prat.

Co jeść w Barcelonie?

Tapas!

Niewielkie przekąski podawane zazwyczaj do napojów w barach Hiszpanii. Mogą być podawane na ciepło lub na zimno i przyjmować różne formy – od prostych przekąsek po bardziej skomplikowane dania. Przyrządza się je z rozmaitych składników: warzyw, mięs, owoców morza, jajek itp.

Naszym faworytem zostały papryczki oraz tortilla de patatas.

PIMIENTOS DE PADRÓN

Małe zielone papryczki, najczęściej obsmażane na oliwie i posypane wielkimi kryształkami soli morskiej.

CALAMARES FRITOS

Smażone na głębokim oleju krążki kalmara w cieście.

PULPO A LA GALLEGA

Ośmiornica po galicyjsku. Plasterki ośmiornicy, podane na ziemniakach i doprawione ostrą papryką.

TORTILLA ESPAÑOLA

Inaczej tortilla de patatas. Puchaty omlet z jajek i ziemniaków z dodatkiem zazwyczaj cebuli.

CHORIZO

Chorizo to najpopularniejszy rodzaj dojrzewającej kiełbasy wytwarzanej w Hiszpanii, podany wraz z frytkami.

PAELLA

Pochodzi z Walencji zwykle podają ją z owocami morza. Jeśli nie przepadacie za owocami morza, wybierzcie wersję z warzywami lub kurczakiem.

PATATAS BRAVAS

Na drugim planie - Obsmażane ziemniaczki podawane z pikantnym pomidorowo-paprykowym sosem, czasem również z czosnkowym sosem aioli.

MELON CON JAMON

Melon przykryty plasterkami szynki parmeńskiej, doprawiony świeżo zmielonym pieprzem.

Jeśli korzystasz z naszych wpisów, podróżujesz z nami wirtualnie, chcesz pomóc nam w rozwoju, utrzymaniu bloga lub w jakikolwiek sposób nasza twórczość Ci pomogła to może chciałbyś zostać naszym patronem?

Jak to działa?

Wystarczy kliknąć poniższy przycisk i zarejestrować się na stronie Patronite. Jako nasz Patron, będziesz miał dostęp do ekskluzywnych treści, kuluarów z podróży, materiałów zza kulis oraz innych niespodzianek, które będą tylko dla wspierających. Chcemy, abyście czuli się jak członkowie naszej podróżniczej rodziny, gdzie Wasze sugestie i pomysły są cenione i brane pod uwagę.

Dołącz do nas już teraz na Patronite i wspólnie odkrywajmy piękno świata!

Barcelona ile to kosztuje?

Koszt 3 dni w Barcelonie w przeliczeniu na jedną osobę
1631
  • Bilety lotnicze 400zł
  • Noclegi 231zł
  • Jedzenie i picie 450zł
  • Wejściówki 365zł
  • Transport do i z lotniska 165zł
  • Komunikacja miejska 20zł

Mapa z zaznaczonymi lokalizacjami

Wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy znajdziecie zapisane na tej mapie. Można ją pobrać na telefon i korzystać za darmo z aplikacją Maps Google.

Nasze zdjęcia na Twojej ściane, sprawdź ofertę

Co zobaczyć w Barcelonie?

Casa Milà

Budynek zaprojektowany przez wybitnego katalońskiego architekta Antonio Gaudiego. Obiekt powstał w okresie od 1906 do 1910 roku. Casa Mila to bardzo innowacyjny projekt. Najważniejsze z innowacji zakładają podtrzymywanie głównego ciężaru budynku na specjalnie wykonanej ramie. Sam Gaudi zaznaczył, że elastyczny układ pozwala na łatwe przekształcenie budynku w hotel. Ponadto opracował on unikalny system wentylacji oraz podziemny garaż. Cała fasada wykonana jest z kamienia naturalnego, z białymi płytkami ceramicznymi wokół górnej krawędzi budynku. Ciekawostką na temat budynku jest fakt, że Gaudi zaprojektował windy tak, aby zatrzymywały się na co drugim piętrze, ponieważ chciał, by mieszkańcy poznali się nawzajem i mieszkając na różnych piętrach również mieli ze sobą jakiś kontakt.

Casa Batlló

Budynek mieszkalny znajdujący się przy Passeig de Gràcia 43 w Barcelonie, przebudowany w latach 1904–1906 również przez Antoniego Gaudíego. Gaudí zaprojektował także detale wyposażenia wnętrz – meble, oświetlenie, żyrandole itp. Budynek jest bogato zdobiony, a na jego fasadę składają się liczne elementy nawiązujące do motywów zwierzęcych, takich jak: kości (forma balkonów), łusek (dach), rybie łuski (płytki pokrywające ściany). Do dekoracji zewnętrznych ścian budynku Gaudí wykorzystał nietypowe materiały – różnokolorowe kawałki ceramiki i potłuczonych kafli. Casa Batlló znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Casa Amatller

Kolejny ciekawy budynek na lewo od Casa Batillo, tym razem nie jest to projekt Gaudiego. To zabytkowy dom w Barcelonie wybudowany w latach 1898-1900. Za jego projektem stał znany architekt Josep Puig i Cadafalch. Zleceniodawcą był natomiast Antoni Amatller kataloński mistrz czekolady.

Plac Kataloński

Plac położony w centrum Barcelony, na którym stykają się dzielnice Barri Gòtic, Raval, Ciutat Vella i Eixample. Jest to równocześnie ważny węzeł metra, autobusów i punkt zbiegu kilku ważniejszych ulic i pasaży miasta. Łączna powierzchnia placu wynosi około 50 tys. metrów kwadratowych. W budynkach dookoła placu mieszczą się dziś hotele, eleganckie sklepy oraz siedziby ważnych instytucji finansowych. Plac powstał po generalnej przebudowie Barcelony w XIX w., kiedy wyburzone zostały m.in. średniowieczne mury miejskie.

Mozaika Całus “The Kiss of Freedom”

Fotomozaika na placu Izydre Nonell. Sztuka ta ma upamiętnić trzysetną rocznicę idei wolności – przedstawia wielki pocałunek złożony z tysięcy fotografii wykonanych przez obywateli. Kilka tysięcy obywateli wezwanych przez El Periódico przysłało swoje zdjęcia pokazujące, czym jest dla nich wolność. Teraz 4000 zdjęć przyjaciół, dzieci, rodziców, zwierząt domowych, krajobrazów lub codziennych scen z życia, takich jak noc przy drinku, tworzy mozaikę skomponowaną przez Joan Fontcubertę, która przedstawia wielki pocałunek. Niebanalne, twórcze, piękne!

Katedra św. Eulalii w Barcelonie

Jeden z kilku wyjątkowych kościołów w tym mieście. Położona w sercu dzielnicy gotyckiej. Pierwszy kościół stał w miejscu obecnej katedry już w 4 wieku n.e. Przez kolejne wieki zastępowały go inne budowle. Katedrę, którą możemy podziwiać dzisiaj rozpoczęto budować w XIII wieku na ruinach poprzednich świątyń. Budowa trwała ponad 150 lat, a w 1500 roku dobudowano dzwonnicę. Słynna fasada w stylu neogotyckim pojawiła się dopiero w XIX wieku.

Plaça de Sant Felip Neri

Plac otaczają zabytkowe kamienice w stylu renesansowym. Centralny punkt placu pod kościołem zajmuje fontanna na ośmiokątnej podstawie. W 1938 roku, podczas trwania hiszpańskiej wojny domowej, kościół i jego najbliższe otoczenie zostały częściowo zniszczone w wyniku eksplozji bomby zrzuconej przez rebeliantów. Zginęło wtedy wiele osób chroniących się w podziemiach świątyni, były to głównie dzieci. Na ścianach, które ocalały, do dziś widoczne są ślady po tej tragedii. Podczas rekonstrukcji wykorzystano fragmenty fasad, które przetrwały. Plac pojawił się w filmie „Pachnidło: historia mordercy”.

La Boqueria

Najpopularniejszy bazar w Barcelonie. Ma aż 13 631 metrów kwadratowych powierzchni. Pełne kolorów, zapachów i najwspanialszych smaków miejsce to prawdziwe szaleństwo dla zmysłów. Bazar położony jest przy jednej z głównych ulic miasta – La Rambla. Ze względu na swoje położenie staje się miejscem wizyt turystów z całego świata. To idealne miejsce do zjedzenia świeżego i niedrogiego posiłku. 

Columbus Monument

Kolumna o wysokości 52 metrów została zaprojektowana przez Gaietà Buïgas na Wystawę Światową w 1888 roku i jest zwieńczona posągiem Krzysztofa Kolumba, dziełem Rafaela Arché, który ma 7 metrów wysokości. Po wewnętrznej stronie kolumny wjeżdża winda do punktu widokowego. Posąg wskazuje palcem wskazującym na Amerykę.

Barceloneta Beach

Publiczna plaża w Bacelonie. Nie jest naturalną plażą lecz sztucznie usypaną. Po południu znajdziecie tam mnóstwo mieszkańców na piknikach, grających w siatkówkę i pływających. Są tu wypożyczalnie sprzętu plażowego i wodnego, atrakcje dla dzieci oraz bary plażowe. Gwarne i radosne miejsce, koniecznie posiedźcie trochę na plaży, będzie to idealny odpoczynek.

Barri Gòtic

Dzielnica gotycka Barcelony znajdująca się w centralnej części miasta. To wszystko niedaleko ulicy La Rmabla, klimatyczne zawiłe uliczki, sprzedawcy, rzemieślnicy i targi. W tej dzielnicy znajdziecie również kluby, bary i restauracje.  

Parc de la Ciutadella

Jeden z największych i najpiękniejszych parków jakie możecie zobaczyć w Barcelonie. Dużo zieleni, fontanny i papużki latające nad głową. Panuje w nim cudowny spokój, zwłaszcza rano, ale będąc tam bardzo wcześnie możecie ujrzeć również namioty i osoby bezdomne.

Arco de Triunfo de Barcelona

Arc de Triomf, czyli Łuk Triumfalny w Barcelonie. Wybudowany z kolorowych cegieł w stylu Mudejar. Łuk zdobi wiele posągów i płaskorzeźb. Zudowany w neo-mauretańskim stylu, znajduje się około 300 metrów od Parc de la Ciutadella, w miejscu Wystawy Światowej z 1888 roku. Na szczycie łuku znajdują się tarcze 49 Hiszpańskich prowincji, którym przewodniczy herb Barcelony.

Sagrada Família

Sagrada Familia to kościół rzymskokatolicki. Dominującą rolę odgrywa tutaj architektura oraz historia związana z tym niesamowitym miejscem. Rozpoczęcie budowy miało miejsce w 1882 roku. Wtedy to architekt Francisco Paula de Villar przedstawił swój pierwotny pomysł na tę świątynię. Na początku miał być to prosty kościół na planie krzyża dla najbiedniejszych. Architektura tego miejsca nie zakładała niczego niezwykłego.

Do czasu… Francisco Paula de Villar nie był jedynym architektem zaangażowanym w budowę kościoła. Już rok po powstaniu pierwszego projektu, pracę nad nim przejął Antonio Gaudí. To właśnie za jego sprawą początkowy wygląd świątyni został praktycznie całkowicie zmieniony. Gaudí wykorzystał własne pomysły i rozwiązania architektoniczne, które łączyły w sobie między innymi elementy secesji i katalońskiego modernizmu. Artysta wielokrotnie modyfikował projekt także w trakcie budowy. Gaudí spędził nad tym projektem 40 lat a Sagrada Familia nie została wybudowana za jego życia. Co więcej, jej budowa nadal trwa, co czyni ją jednym z najdłużej budowanych obiektów na świecie! Dla porównania: budowa Koloseum zajęła Rzymianom 10 lat, Partenon budowany był przez 17 lat, a Piramida w Gizie wymagała od Egipcjan 20 lat. 

Wnętrze kościoła Sagrada Familia to arcydzieło nie tylko z zewnątrz, ale także od środka. I chodzi nie tylko o barwy rozświetlające wnętrze za sprawą kolorowych witraży. Rząd kolumn przypomina w pewien sposób las. Widać to szczególnie, gdy zadrzemy głowę w górę i spojrzymy na piękne sklepienie, które może kojarzyć się z koronami drzew. Podczas wycieczki możliwe jest między innymi zwiedzanie krypty, w której został pochowany Gaudi oraz muzeum poświęconego temu architektowi.

Wejście do środka to koszt 26€ i według nas zdecydowanie warto tyle zapłacić! Słyszałam, że na niedzielną mszę świętą można wejść za darmo, ale tego nie sprawdzaliśmy.

Casa Vicens

Casa Vicens to kolejna niezwykła i oryginalna kamienica zaprojektowana przez mistrza Antoniego Gaudiego. Znajduje się w dzielnicy Gracia, nieznacznie oddalonej od ścisłego centrum miasta. Nieco ukryta i mniej okazała od Casa Batllo czy Casa Mila.

Casa Padua

Casa Padua to oszałamiający dom, który wydaje się być ukryty przed turystami. Czerwone drzwi i okiennice w tym samym kolorze idealnie komponują się z marmurową ścianą częściowo pokrytą pięknym kwiatowym wzorem.

Park Güell

Park Güell, jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł słynnego Gaudiego. Eusebi Güell był bogatym przedsiębiorcą , poznał Gaudiego już w 1878 roku na wystawie światowej w Paryżu i dostrzegł jego geniusz. Gaudi i Güell przez następne lata zbliżyli się do siebie, nie tylko z powodu spojrzenia na architekturę i wspólne interesy, ale również z powodu głębokiej wiary oraz podejście do sfery duchowej.

Chcieli stworzyć nowoczesne osiedle mieszkaniowe dla bogatych mieszkańców, zbudowane na drzewiastym wzgórzu. Osiedle miało składać się z 60 działek, widok z nich miał rozpościerać się na oddalone o kilka kilometrów morze, przejścia pomiędzy nimi miały być kręte i nawiązywać do natury. Obok nich miał znajdować się także piękny park zbudowany w harmonii z naturą, w którym każdy z mieszkańców mógł odpocząć i się zrelaksować. Budowa rozpoczęła się w 1900 roku, niestety, z powodu znacznego skomplikowania projektu, nie udało się zrealizować niemal żadnego z planów i projekt porzucono w 1914 roku. Powstał jedynie Park Güell, który dziś możemy oglądać. Trzy kilometry krętych ścieżek i mostków, oraz dwa budynki, z czego jeden mieszkalny, który miał służyć jako reklama osiedla. W 1984 park razem z innymi dziełami Gaudiego został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cena wejścia: 10€

Bunkers del Carmel

Bunkers del Carmel to klimatyczne miejsce z niesamowitym widokiem na miasto. W przeszłości, w czasach hiszpańskiej wojny domowej, na wzgórzu tym zamontowano instalacje obrony przeciwlotniczej, które miały wspierać obronę mocno bombardowanej Barcelony. Bunkers del Carmel to dziś bardzo popularne miejsce przyciągające zarówno barcelończyków, jak i turystów. Częstym widokiem są grupki znajomych podziwiających widoki przy butelce wina i sesje zdjęciowe w tym miejscu.

Plaça d'Espanya

Plaza de España, to jeden z najważniejszych i największych placów w Barcelonie. Został on wybudowany z okazji Wystawy Międzynarodowej w 1929. W pobliżu znajduje się wiele turystycznych atrakcji.

Museu Nacional d'Art de Catalunya

Muzeum słynie z katalońskiej sztuki XIX i XX wieku oraz znamienitej kolekcji romańskich malowideł ściennych z różnych kościołów i uznawane jest za największe muzeum w Hiszpanii. Muzeum znajduje się na wzgórzu Montjuïc, z którego rozpościera się widok na fontanny i oczka wodne. U  podnóża wzgórza Montjuic odbywa się pokaz fontann (podczas naszego pobytu lipiec 2021 z powodu covid pokazy były odwołane), spektakl łączący wodę, światło i dźwięk. Jest to jedna z popularniejszych atrakcji w Barcelonie i całkowicie darmowa.

Camp Nou

Muzeum FC Barcelony na Camp Nou, to drugie po madryckim Prado najczęściej odwiedzane muzeum w Hiszpanii i najpopularniejsze muzeum w całej Katalonii, notujące ponad 1,5 miliona odwiedzających rocznie. W muzeum można zapoznać się z historią klubu, w gablotach wystawione są wywalczone trofea i klubowe pamiątki, informacje o piłkarzach, trenerach i prezydentach. W muzeum prezentowane są również tymczasowe wystawy dokumentujące działalność fundacji oraz rocznice historycznych wydarzeń jak np. 25-lecie zdobycia pierwszego Pucharu Europy, gablota z wszystkimi Pucharami Ligi Mistrzów czy Złotymi Piłkami Leo Messiego. Wejdziecie również na trybuny, do szatni, na boisko, do sali konferencyjnej, strefy mieszanej i loży prasowej. 

Wejście: 28€

Tibidabo

Wzgórze Tibidabo jest najwyższym wzniesieniem Barcelony liczącym 512 metrów n.p.m. Wchodzi w skład pasa zieleni Parc de Collserola. Barcelończycy bardzo lubią to miejsce za duży obszar zieleni w obrębie miasta. W weekendy można tutaj spotkać całe rodziny na rowerach, lub podczas spacerów.  Turystycznie najbardziej rozwiniętą częścią już od ponad stu lat jest wesołe miasteczko Tibidabo. Obok parku, a w zasadzie nad nim, dopełnia wzgórze jeszcze jedna budowla, jaką jest kościół Sagrat Col lub Sacred Heard, czyli Kościół Serca Jezusowego. Ze wzgórza roztacza się świetny widok na miasto.

Ice Barcelona

Bar lodowy na plaży, w którym jest 5 stopni poniżej zera. Co najmniej dwa razy w roku aktualizowany jest motyw sali, oświetlenie i rzeźby. Lodowa sala ozdobiona rzeźbami stworzonymi przez renomowanych międzynarodowych rzeźbiarzy, w której można wypić drinka z lodowej szklanki. Takich barów jest wiele, nie tylko w Barcelonie, ale gdzieś wreszcie musieliśmy wejść do środka i było to idealne ochłodzenie.

Bilet wstępu: 12,5€

Spis treści

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!

Zobacz również

Tydzień przez kraj autem 4x4

Ile kosztuje tydzień w Emiratach? Co warto zobaczyć?

Co warto zobaczyć i ile czasu tam spędzić?

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze