Toskania

Gorące źródła, Piza, Bolonia, Florencja

Spis treści

Cyprysy, wzgórza i kręte drogi

Toskania

Toskanie łączyliśmy z sierpniowym (2021) zwiedzaniem Lombardii. Wszystkie te regiony przejechaliśmy wynajętym samochodem osobowym. Długo marzyliśmy o tym regionie Włoch, pięknych, naturalnych gorących źródłach, cudownej katedrze we Florencji, która okazała się o wiele piękniejsza niż na zdjęciach no i oczywiście o krzywej wieży w Pizie, która przecież jest jedną z ikon tego kraju.

Jak dolecieć?

Na które lotnisko?

WYNAJEM SAMOCHODU

Jak zwiedzać Toskanie?

Co zobaczyć?

Gdzie warto pojechać?

Nie rezygnuj z

Gorących źródeł

Nawet latem warto się tam wybrać. Jednak polecam godziny wczesnoporonne, my byliśmy o 6 na miejscu i już było pełno ludzi. Mimo wszystko takie cuda natury są niesamowite, a włoskie termy są przepiękne.

przemyśl

Jeśli wybierasz się w sierpniu

Sierpień to miesiąc wakacyjno-urlopowy dla Włochów. Wszędzie jest tłoczno i ceny idą mocno w górę, my nawet mieliśmy problem ze znalezieniem noclegu w Pizie. Sierpień to też ogromny upał, pamiętaj o tym.

Toskania - wskazówki praktyczne

Podstawowe informacje

Toskania to region administracyjny w środkowych Włoszech, obejmujący malownicze obszary nad Morzem Liguryjskim i Morzem Tyrreńskim oraz w Apeninach Północnych. Od północy graniczy z Ligurią oraz Emilią-Romanią, od wschodu z Umbrią, a od południa z Lacjum. Stolicą regionu jest przepiękna Florencja, a w samym jego sercu rozciąga się wspaniały region winiarski Chianti. Toskania jest również krainą historyczną, zwaną początkowo Etrurią, zamieszkałą przez Etrusków, których bogate dziedzictwo kulturowe jest tu wciąż widoczne.

Fascynująca i skomplikowana historia Toskanii przekłada się na jej wyjątkową architekturę i zabytki, a toskańskie miasta należą z pewnością do jednych z piękniejszych w całych Włoszech. Region słynie na całym świecie z pięknych krajobrazów, sztuki i zabytków, wspaniałej kuchni włoskiej i niezwykłej życzliwości mieszkańców. Toskania odegrała ważną rolę w kształtowaniu włoskiej i europejskiej kultury. Wystarczy wymienić tylko kilka spośród znakomitych nazwisk, takich jak Dante Alighieri, Leonardo da Vinci czy Michał Anioł, by zrozumieć, olbrzymi wkład Toskanii w sztukę i naukę. W Pizie na świat przyszedł wielki matematyk Fibonacci, któremu zawdzięczamy wprowadzenie systemu dziesiętnego i Galileusz, wybitny prekursor nowożytnej fizyki.

5 ciekawostek na temat Toskanii

Jeśli korzystasz z naszych wpisów, podróżujesz z nami wirtualnie, chcesz pomóc nam w rozwoju, utrzymaniu bloga lub w jakikolwiek sposób nasza twórczość Ci pomogła to może chciałbyś zostać naszym patronem?

Jak to działa?

Wystarczy kliknąć poniższy przycisk i zarejestrować się na stronie Patronite. Jako nasz Patron, będziesz miał dostęp do ekskluzywnych treści, kuluarów z podróży, materiałów zza kulis oraz innych niespodzianek, które będą tylko dla wspierających. Chcemy, abyście czuli się jak członkowie naszej podróżniczej rodziny, gdzie Wasze sugestie i pomysły są cenione i brane pod uwagę.

Dołącz do nas już teraz na Patronite i wspólnie odkrywajmy piękno świata!

Jak dotrzeć do Toskanii i czym się poruszać?

Do Włoch zazwyczaj można się dostać za bardzo małe pieniążki. Tanie linie lotnicze królują w tych połączeniach. Do Toskanii dotrzecie najszybciej lecąc do Pizy, Florencji czy Bolonii i właśnie Ryanair oferuje bardzo korzystne ceny na tych trasach.

Toskanię najlepiej i najszybciej zwiedzać wynajętym samochodem. Odległości między atrakcjami są spore, a kręte drogi wijące się miedzy Toskańskimi wzgórzami to atrakcja sama w sobie.

Mapa z zaznaczonymi lokalizacjami

Wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy znajdziecie zapisane na tej mapie. Można ją pobrać na telefon i korzystać za darmo z aplikacją Maps Google.

Toskania co zobaczyć?

Piza - Plac cudów

Krzywa Wieża jest najbardziej znanym symbolem Pizy i jednym z symboli Włoch. Nie każdy jednak wie, że jest to zaledwie jeden z czterech historycznych budynków stojących przy Placu Katedralnym. Pozostałe to: katedra, baptysterium i cmentarz Camposanto. Oprócz średniowiecznych zabytków znajdziemy na obszarze katedralnym także dwa muzea. Cały kompleks powstał pomiędzy XI a XIII wiekiem. Najpierw rozpoczęto budowę katedry – 1064 rok, później baptysterium – 1152 rok, następnie wieży – 1173 rok, na końcu Cmentarza Camposanto – 1277 rok. W momencie powstania był to jeden z najwspanialszych kompleksów religijnych na świecie. Obszar jest jednak bardziej znany jako Campo dei Miracoli, czyli Pole Cudów. Cały imponujący kompleks został wpisany w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Cascate del Mulino

Cascate del Mulino lub Terme di Saturnia, czyli geotermalne źródła siarkowe niedaleko miasteczka Saturnia. Są zdecydowanie najbardziej znaną tego typu atrakcją w Toskanii. Ich popularność wynika przede wszystkim z faktu, że dostęp do nich jest całkowicie darmowy, a bogata w minerały woda posiada właściwości lecznicze i terapeutyczne, wpływa również korzystnie na wygląd skóry. Dodatkowo termy wizualnie prezentują się niesamowicie.

Legenda głosi, że źródło wypływa w miejscu, w które uderzył piorun ciśnięty przez Jowisza podczas starcia z Saturnem. Geolodzy twierdzą, że w szczeliny skalne wokół wygasłego wulkanu przedostaje się woda deszczowa, która pod ziemią jest podgrzewana i nasycana związkami mineralnymi, aby po przepłynięciu około 30 km wytrysnąć na powierzchnię. Następnie po pokonaniu około kilometra, koło starego młyna spiętrza się jako właśnie te niesamowite gorące źródła. Woda podgrzana do temperatury 37,5°C spływając tworzy najpierw wodospad, a następnie przelewa się przez trawertynowe zagłębienia w ilości około 800 litów / sekundę, tworząc baseny termalne, by ostatecznie w dole połączyć się z wodami rzeki Albegna.

Wyjechaliśmy około 3 nocy z Pizy, żeby na wschód słońca wygrzewać się w wodzie w samotności. Jakie było nasze zdziwienie, kiedy już o wschodzie było tam kilkanaście osób. Do naszego odjazdu około godziny 10 było tam kilkadziesiąt osób, nagrywano serial, rozpalano grille i rozkładano namioty. Pamiętajcie więc, kto rano wstaje tan się cieszy pięknymi miejscami bez ludzi.

Bagni San Filippo

Niedaleko miejsca do którego będzie prowadzić Was nawigacja zobaczycie zaparkowane samochody wzdłuż drogi, tam też musicie zostawić swój pojazd. Ścieżka prowadzi w dół aż do wąskiej rzeczki, przy której zlokalizowane są niecki wypełnione ciepłą wodą. Mostem można przejść na drugą stronę i idąc wzdłuż rzeki (poprowadzi Was ścieżka z drewnianymi poręczami) dojdziecie do nacieku. Skalne ściany kanionu pokryte są białośnieżnymi formacjami wapiennymi, po których kaskadami spływa woda. Zatrzymuje się w wyżłobionych w skale naturalnych basenach. Wspinanie się na skały jest zabronione. Dojechaliśmy tam około godziny 11 i ludzi było mnóstwo, a samo miejsce jakoś nas nie oczarowało, ale może to przez szczyt sezonu.

Farmhouse Poggio Covili

Toskania jest pełna takich widoków. Agroturystyka urządzona w starych, klasycznych zabudowaniach toskańskich do której prowadzi wspaniały szpaler cyprysów w linii prostej. Przy drodze do agroturystyki zatrzymuje się wielu turystów, nic dziwnego widok jest piękny. Jest tam również brama wjazdowa do posiadłości a właściciele ponoć bardzo nie lubią, jak ktoś ją przekracza.

Droga Gladiatora

Kilka scen z filmu „Gladiator” zostało nagrane właśnie w tym miejscu, miały one ukazywać dom gladiatora, jego żonę i syna w tej posiadłości i finałowy powrót do domu. Akcja filmu dzieje się w dalekiej przeszłości i plenerowe sceny na wsi musiały zostać tak rozmieszczone, żeby oglądający nie miał wątpliwości, że widzi willę z czasów rzymskich i gruntową, krętą drogę do niej prowadzącą niemal dwa tysiące lat temu. Toskania została wybrana przez reżysera jako zakątek Włoch, w którym takie sceny były możliwe do nakręcenia bez szczególnie istotnych zmian w krajobrazie.

Nawigacja prowadzi na parking kościoła i tam też najlepiej zostawić samochód, od samej drogi Gladiatora raczej nie da rady dojechać osobówką. Po wyjściu z samochodu trzeba się kierować w dół i po kilkunastu minutach traficie na ten filmowy obrazek.

Florencja - Katedra Santa Maria del Fiore

Główny plac we Florencji Piazza del Duomo i stojąca na nim katedra Santa Maria del Fiore czyli ikona Florencji. Katedra ma bardzo bogato zdobioną fasadę wykonaną z zielonego, białego i różowego marmuru, więc można spędzić sporo czasu po prostu gapiąc się na te wszystkie mozaiki, płaskorzeźby i inne szczegóły. Jej budowę rozpoczęto w XIII wieku a ukończono sześć wieków później. Wstęp jest bezpłatny, ale katedra jest otwarta dla zwiedzających tylko w określonych godzinach (my niestety nie mieściliśmy się w tych godzinach). Tuż obok katedry znajdziecie wysoką na 85 m dzwonnicę. Na górze również jest taras widokowy, na który można wejść. Na placu, naprzeciwko świątyni jest Baptysterium. Jest to najstarszy budynek sakralny we Florencji, posiada pięknie drzwi zdobione płaskorzeźbami. Katedra jest olbrzymia i zaskakująca, gdy wyjdzie się z bocznej uliczki Florencji prosto na tą budowle robi ona niesamowite wrażenie.

Florencja - Ponte Vecchio

Most zwany także Mostem Złotników, a to z uwagi na pracownie i sklepy jubilerskie, które się na nim znajdują. Ponte Vecchio był pierwszym mostem Florencji, a obecnie jest jedynym, który przetrwał II Wojnę Światową.

Florencja - Piazzale Michelangelo

Idealny punkt widokowy na Florencję. Udajcie się tam o poranku żeby rozkoszować się tym widokiem w samotności lub na zachód słońca dla pięknych kolorów.

Florencja - Piazza della Signoria

Plac w centrum Florencji, otoczony szeregiem pałaców wraz z eksponowanymi tutaj rzeźbami tworzy kompleks odwiedzany przez turystów. Jedną z najważniejszych budowli jest Pałac Vecchio, na placu znajdziecie też np. fontannę Neptuna, oraz kopię rzeźby Michała anioła o nazwie „Dawid”.

Bolonia - Two Towers

Bolonia była kiedyś nazywana miastem wież. Moda na wieże panowała tu między XII, a XIII wiekiem i stanowiła dowód majętności mieszczańskich rodzin. W tamtych czasach nad miastem wznosiło się aż 180 wież, dziś pozostało ich  20. Dwie najsłynniejsze z nich, czyli Due Torri, są lekko przekrzywione i zbiegają się w literę X. Jedna z nich ma 70 metrów, oferuje turystom możliwość zobaczenia miasta z góry, trzeba pokonać 498 schodów.

Bolonia - Church of Saints Bartholomew and Cajetan

Renesansowy kościół rzymskokatolicki w centrum Bolonii. Stoi w pobliżu Due Torri przy Strada Maggiore. Kościół w miejscu poświęconym św. Bartolomeo istniał już od V wieku, prawdopodobnie wzniesiono go na szczycie jeszcze starszego kościoła i do XVI wieku był siedzibą benedyktynów.

Bolonia - Bazylika św. Petroniusza

Jest najważniejszym i największym kościołem Bolonii, a szóstym co do wielkości w Europie. Budynek mierzy 132 metry długości, 66 metrów szerokości całkowitej i 47 metrów wysokości. Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1390 i miała być zrealizowana według projektu Antonio di Vincenzo. Początkowo miała być największym chrześcijańskim kościołem oraz symbolem niezależności od Watykanu, jednak nie spodobało się to papieżowi Piusowi IV. Nie chciał on również by przekroczył on rozmiary Bazyliki św. Piotra . Bazylika łączy w sobie różne style a dwa najbardziej widoczne to styl gotycki oraz barokowy.

Od siedemnastego wieku we wnętrzu kościoła znajduje się najdłuższa na świecie, bo licząca 67 metrów, wskazówka zegara słonecznego (tzw. gnomon). Przez otwór w sklepieniu, wpada cienki promień światła i wskazuje na posadzce bazyliki miesiąc i dzień. Wynalazek ten został skonstruowany przez włoskiego astronoma, geodetę i matematyka, Gian Domenico Cassini.

Spis treści

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!

Zobacz również

Tydzień przez kraj autem 4x4

Ile kosztuje tydzień w Emiratach? Co warto zobaczyć?

Wyspa bogini Afrodyty

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze