Macedonia Północna

Macedonia Północna co warto zobaczyć?

Spis treści

Państwo Bałkańskie

Macedonia północna

Macedonię Północną odwiedziliśmy przy okazji naszego roadtripu w maju 2022 po krajach Bałkańskich. Kraj ten graniczy od Południa z Gracją, od zachodu z Albanią dzieląc się jeziorem Ochrydzkim. Od północy zaś z Kosowem i Serbią, oraz z Bułgarią od wschodu.

Stolica Macedonii jest bardzo specyficzna, jeżdżą po niej czerwone piętrowe autobusy, niczym w Londynie. Piękne jezioro Ochrydzkie i jego delikatna tafla zachwyci każdego. Macedonia jest zdecydowanie niedoceniona pod względem turystycznym! Więc chodźcie poczytać co warto zobaczyć w Macedonii Północnej.

JAK TAM DOTRZEĆ?

Loty do Macedonii

noclegi

Linki Booking

Gdzie pojechać?

Macedonia Północna co warto zobaczyć?

niestety

Tanie linie

Nie latają tam bezpośrednio z Polski. Co nie znaczy, że w niedalekiej przyszłości się to nie zmieni lub, że nie idzie się tam dostać.

Jezioro

Ochrydzkie

Onieśmiela swoim kolorem i wygląda niesamowicie a jego krystalicznie czysta woda zachęca do kąpieli.

Macedonia Północna - wskazówki praktyczne

Podstawowe informacje

Macedonia Północna to państwo w Europie Południowej na Półwyspie Bałkańskim, powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii, obejmujące swoim terytorium około 38% regionu historyczno-geograficznego Macedonia. Od 27 marca 2020 Macedonia Północna jest członkiem NATO.

Macedonia Północna długi czas toczyła spór z Grecją dotyczący samej nazwy Macedonii. W 2008 r. negocjowano porozumienie między krajami, ale Grecy zablokowali jego wejście w życie i zawetowali zaproszenie Macedonii do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) i integracji z Unią Europejską. W następnych latach spór się zaostrzał, m.in. Macedończycy nazwali stołeczne lotnisko i najważniejszą autostradę imieniem Aleksandra Wielkiego i zbudowali wiele jego pomników. W 2018 r., po objęciu stanowiska przez nowego premiera Macedonii Zorana Zaewa, m.in. zmieniono nazwę głównego lotniska i autostrady Macedonii i zasygnalizowano gotowość do ustępstw w postaci dodania do nazwy kraju geograficznego określenia (np. Macedonia Północna, Nowa Macedonia lub Górna Macedonia).

W maju 2018 r. Premier Macedonii Zoran Zaew ogłosił, że doszło do porozumienia z Grecją w sprawie nazwy państwa, które miałoby nazywać się Republiką Macedonii Ilindeńskiej, jednak sprzeciw wobec porozumienia wyraziły partie opozycyjne zarówno w Grecji, jak i w Macedonii. 12 czerwca tego samego roku premierzy obu krajów potwierdzili osiągnięcie porozumienia w sprawie zmiany nazwy Macedonii na Republika Macedonii Północnej, w skrócie Macedonia Północna. Nowa nazwa kraju, „Republika Macedonii Północnej”, oficjalnie weszła w życie 12 lutego 2019 roku.

10 ciekawostek na temat Macedonii

Jak dotrzeć do Macedonii?

Aktualnie bezpośrednio z Polski do Macedonii Północnej nie lata żadna z tanich linii lotniczych, co nie znaczy, że nie idzie się tam łatwo dostać. Najprostszą opcją jest Wizzair z przesiadką np we Włoszech lub w Wilnie. Jeśli jednak nie lubicie latać z przesiadką najprościej będzie dotrzeć samolotem do Albanii i przejechać przez granicę autobusem a właśnie takie wycieczki z Albanii są bardzo popularne.

Jeśli korzystasz z naszych wpisów, podróżujesz z nami wirtualnie, chcesz pomóc nam w rozwoju, utrzymaniu bloga lub w jakikolwiek sposób nasza twórczość Ci pomogła to może chciałbyś zostać naszym patronem?

Jak to działa?

Wystarczy kliknąć poniższy przycisk i zarejestrować się na stronie Patronite. Jako nasz Patron, będziesz miał dostęp do ekskluzywnych treści, kuluarów z podróży, materiałów zza kulis oraz innych niespodzianek, które będą tylko dla wspierających. Chcemy, abyście czuli się jak członkowie naszej podróżniczej rodziny, gdzie Wasze sugestie i pomysły są cenione i brane pod uwagę.

Dołącz do nas już teraz na Patronite i wspólnie odkrywajmy piękno świata!

Gdzie nocować?

Baza noclegowa w Macedonii jest bardzo rozwinięta, szczególnie przy jeziorze Ochrydzkim widać jak wszystko się rozbudowuje pod turystykę.

Mała klitka a dokładnie stróżówka w budynku, za to w ścisłym centrum.

Świeżo oddane apartamenty, ładne, czyste i w pełni wyposażone.

Mała klitka a dokładnie stróżówka w budynku, za to w ścisłym centrum.

Świeżo oddane apartamenty, ładne, czyste i w pełni wyposażone.

Waluta

Waluta w Macedonii to denar macedoński (MKD). Denar macedoński zastąpił wcześniejszą walutę – dinara jugosłowiańskiego. Nazwa nawiązuje do rzymskiej monety.

W wielu miejscach w kraju są bankomaty z których bez problemu można wypłacić gotówkę. W miejscach których jedliśmy, lub w sklepach można płacić w walucie Euro.

Banknoty: 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 denarów
Monety: 1, 2, 5, 10, 50 denarów
Podział: 1 denar = 100 deni
Pieniądze w Macedonii Północnej

Film z podróży

Zostaw nam subskrypcję, na pewno nas to zmotywuje do dalszego działania.

Mapa z zaznaczonymi lokalizacjami

Wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy znajdziecie zapisane na tej mapie. Można ją pobrać na telefon i korzystać za darmo z aplikacją Maps Google.

Macedonia Północna co warto zobaczyć?

Kanion Matka

Jedna z większych atrakcji Macedonii. Większość osób odwiedzających Skopje zazwyczaj decyduje się także na wizytę w kanionie. Ze stolicy do Matki można dojechać sprawnie własnym samochodem, jak i transportem publicznym. Z parkingu, obok którego działa kilka restauracji, w 10 minut można dotrzeć do tamy. Stamtąd wiedzie ścieżka wykuta w skałach, która doprowadza do uroczej cerkwi św. Andrzeja oraz hotelu i restauracji. Miejsce to stanowi bazę wypadową do eksplorowania kanionu. Z tego miejsca można wyruszyć na rejs łodzią do jaskini Vrelo, trekking lub wypożyczyć sprzęt pływający – kajaki, łódki. Jest to również popularne miejsce dla wspinaczy górskich.

Kozjak Lake

Jezioro Kozjak jest sztucznym akwenem, największym tego typu w Macedonii Północnej. Ma 32 km długości, w najgłębszym miejscu osiąga 130 m, a w najszerszym 400 m. Jezioro wije się pomiędzy górskimi zboczami, tworząc wyjątkowo piękny krajobraz. Powstało stosunkowo niedawno, bo w 2004 r. Wtedy zbudowano tamę i elektrownię wodną Kozjak. Jezioro jest na ten moment średnio wykorzystane pod względem turystycznym, raczej ciężko do niego dotrzeć bez własnego środka transportu. Jeśli nie chodzicie po górach, nie jeździcie na rowerach lub nie łowicie ryb, to nie ma tam co robić.

Kolorowy Meczet

Najbardziej rozpoznawalny znak Tetowa, ale także jeden z najpiękniejszych budynków w Macedonii. Znajduje się w starej części Tetowa, po prawej stronie rzeki Pena. Według niektórych badaczy pochodzi z 1495 roku., a według innych pochodzi z 1564 r. Napis nad wejściem mówi, że jego obecna forma pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to była wzorowana na fundamentach innego starszego obiektu. Na wschodniej, północnej i południowej elewacji w czterech rzędach są malowane pionowo prostokątne pola w technice fresku.

Stary Bazar Skopje

Skopjska Charshija to jedno z najbardziej autentycznych miejsc na Bałkanach, które można odwiedzić. Jest to część miasta, o której historycznie po raz pierwszy wspomina się w XII wieku. Kamienne chodniki, małe sklepiki i niezwykle gościnni sprzedawcy to rzeczy, których można się spodziewać, odwiedzając tę część stolicy Macedonii. Na orientalny klimat składa się nie tylko architektoniczny wyraz tych wąskich uliczek, ale także zapachy, dźwięki i historia.

W Starym Bazarze nadal znajduje się kilka czynnych meczetów, turbin, dwa kościoły i wieża zegarowa, które wraz z budynkami Muzeum Macedonii i Muzeum Sztuki Nowoczesnej stanowią front nowoczesnego bazaru.

Square „Macedonia“

Stolica Macedonii Północnej to miasto wzbudzające mieszane uczucia. Z jednej strony można tam poczuć ducha przeszłości, który unosi się nad urokliwą dzielnicą bazarową. Z drugiej miasto wypełniają mniej lub bardziej udane pomniki, których ilość może przytłaczać. To pomieszanie stylów jednym bardzo się podoba, innym niekoniecznie. Niemniej warto Skopje odwiedzić, by wyrobić sobie zdanie na temat tego macedońskiego miasta, nam bardzo się podobało. Plac Macedoński jest największym placem w Macedonii. Jego łączna powierzchnia wynosi 18.500 metrów kwadratowych. Znajduje się w centralnej części miasta i przecina rzekę Wardar. Odbywają się tutaj liczne wydarzenia kulturalne, polityczne oraz festyny z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Kamienny Most

Jeden z ważniejszych zabytków Skopje. Most łączy Čaršiję (zabytkową dzielnicę bazarową) z nowszą częścią miasta i Placem Macedonia. Ma 214 m długości i 13 przęseł. Został zbudowany przez Turków. Z mostu rozciąga się ładny widok na płynący w dole Vardar oraz współcześnie zbudowane Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Macedońskiej Walki o Suwerenność i Niepodległość.

Dom Pamięci Matki Teresy z Kalkuty

Matka Teresa z Kalkuty pochodziła właśnie ze Skopje. Obecnie w centrum miasta odwiedzić można niewielkie muzeum pełniące również rolę domu pamięci. W muzeum zobaczyć można rekonstrukcję pokoju, w którym za młodu mieszkała Matka Teresa, dokumenty czy zdjęcia. Jest tu również futurystyczna kaplica.

The Bridge of Art Skopje

Most dla pieszych na rzece Wardar w centrum Skopje. Na moście znajduje się wiele posągów znanych macedońskich artystów i muzyków. Został zbudowany w ramach większego projektu Skopje 2014 , którego szacunkowy koszt budowy wyniósł 2,5 miliona euro. Most zawiera 29 rzeźb, po 14 z każdej strony i jedną pośrodku. 

The Bay of Bones

Odbudowana stara osada na palach wbitych w dno Jeziora Ochrydzkiego. Prehistoryczna osada zajmowała przestrzeń 8500 metrów kwadratowych. Aby ją zbudować w dno wbito około 10 000 pali. Doskonale odtworzone i utrzymane zabudowania dają obraz jak mogło wyglądać życie jej mieszkańców. Osada stała w tym miejscu kilkaset lat, bo aż do 700 roku przed naszą erą. Kawałek wyżej znajduje się mur z którego można oglądać osadę z wysokości. W budynku na brzegu jest małe muzeum w którym można zobaczyć rzeczy znalezione na miejscu pierwotnej osady. Bilet wstępu to koszt 10zł (maj 2022).

Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo

Prawosławna cerkiew nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego, na terenie miasta Ochryda, w dzielnicy Kaneo. Cerkiew jest jednym z tych macedońskich widoków, które kojarzy chyba każdy, znajduje się ona na wielu pocztówkach i reklamach Macedonii. Budynek został zaniedbany w okresie przynależności Macedonii do Imperium Osmańskiego, dopiero w końcu XIX w. dokonano renowacji znajdujących się w nim fresków. Na początku XX w. w cerkwi wykonano nowe podobizny kilku świętych oraz Matki Bożej, jest też malowidło Chrystusa Pantokratora w otoczeniu aniołów i proroków. Cerkiew jest wzniesiona na planie wieloboku. 

Ochryda

Ochryda to bez wątpienia najbardziej popularne miasto w całej Macedonii. Odwiedza ją znacznie więcej turystów niż Skopje. Atutem Ochrydy jest jej lokalizacja, bo położona jest nad brzegiem wyjątkowo malowniczego Jeziora Ochrydzkiego, oraz w bliskim sąsiedztwie pasma górskiego. Miasto to oferuje bogate życie kulturalne. Odbywają się tu liczne festiwale, m.in. Ochrydzkie Lato czy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Warto przespacerować się po starym mieście. Kiedyś o bogactwie tego miasta miał świadczyć fakt, że posiadało 365 cerkwi, więc mieszkaniec mógł odwiedzać każdego dnia inną świątynię. Te same cerkwie, których kiedyś poszukiwali wierni, teraz przyciągają coraz większą ilość turystów do miasta. Od 1980 roku Ochryda jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa i Kultury UNESCO.

Spis treści

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!

Zobacz również

Jak tam dojechać z Dubaju? I czy warto ?

Ile kosztuje tydzień w Emiratach? Co warto zobaczyć?

Barcelona w 3 dni

3 dni w mieście Gaudiego

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze