Bałkańska perełka
Spis treści
Państwo Bałkańskie
Bośnia i Hercegowina
Bośnię i Hercegowinę odwiedziliśmy przy okazji naszego roadtripu po krajach Bałkańskich. Nawet jeśli nie myślicie o stolicy tego kraju to nie rezygnujcie z Mostaru. Dawno żadne miasteczko tak nam się nie spodobało, jest idealne na jednodniową wycieczkę z Chorwacji.
Bośnia i Hercegowina jest bardzo zróżnicowana jeśli chodzi o przyrodę, jazda jej drogami jest pięknym przeżyciem i na pewno nie będzie Wam się nudzić!
Czy tanie linie tam latają?
Linki Booking
Co warto zobaczyć?
miasteczko
Wygląda jak wyrwane z baśni. Niesamowite stare miasto, piękne mosty, meczety na tle gór i do tego ślady wojennej historii bałkańskiej.
spacerując
W Mostarze i Sarajewie wszędzie ujrzeć można historię. Na murach widać ślady po kulach, a na chodnikach specjalnie poprawione farbą plamy krwi.
Bośnia i Hercegowina - wskazówki praktyczne
Podstawowe informacje
Bośnia i Hercegowina to państwo ze stolicą w Sarajewie, położone w południowej Europie na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy na północy, zachodzie i południu z Chorwacją, na wschodzie z Serbią, a na południowym wschodzie z Czarnogórą. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego.
Jako suwerenne państwo Bośnia i Hercegowina funkcjonuje od marca 1992 roku, kiedy proklamowana została niepodległość Socjalistycznej Republiki Bośni i Hercegowiny, co ostatecznie doprowadziło do rozpadu Jugosławii i było zarazem jedną z przyczyn wybuchu trwającej ponad trzy i pół roku wojny domowej, zakończonej podpisaniem w Dayton układu pokojowego, którego częścią było uchwalenie konstytucji nadającej Bośni i Hercegowinie obecny kształt i ustrój polityczny.
Terytorium Bośni i Hercegowiny obejmuje obszar dwóch regionów historycznych i geograficznych – Bośni (zajmującej około 80% powierzchni kraju) oraz Hercegowiny. Jednoznaczne określenie granic pomiędzy nimi nie jest łatwe do ustalenia na skutek długotrwałego związku tych regionów i bycia poddanym wspólnej władzy od czasów średniowiecza.
10 ciekawostek na temat Bośni i Hercegowiny
- Kraj ten jest około 6 razy mniejszy od Polski.
- Najdłuższą rzeką jest Bośnia, 273 km.
- Bośnia zajmuje około 80% powierzchni kraju, a Hercegowina 20%.
- Najwyższym szczytem jest Maglić, 2386 m n.p.m.
- W BiH jest tylko jeden kurort morski o nazwie Neum.
- Sarajewo było najbardziej oblężonym miastem po II Wojnie Światowej. Od 1984 roku, przez 44 miesiące zrzucono na nie ponad 55 000 ton pocisków artyleryjskich.
- Jest to pierwszy w Europie kraj bez publicznej telewizji.
- Bośnia i Hercegowina ma dostęp do morza na odcinku 17 km.
- W kraju tym, las deszczowy Perućica to ostatnia dżungla w Europie. Rosną tam wyjątkowe endemiczne jodły, buki, oraz świerki. Wiele miejsc jest niedostępnych dla człowieka.
- Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Sarajewie, były pierwszymi w kraju socjalistycznym w 1984 roku.
Jak dotrzeć do Bośni i Hercegowiny?
My odwiedziliśmy Bośnię i Hercegowinę podczas podróży po krajach Bałkańskich jadąc samochodem z Poski. Wizzair ani Ryanair tam nie latają tam bezpośrednio z Polski, najszybciej można wyszukać bezpośrednie połączenia z Berlina. Jeśli chcesz zobaczyć tylko Mostar to jest to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z Chorwacji. Miasto leży zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy.
Gdzie nocować?
Nocowaliśmy w Mostarze oraz w Sarajewie, noclegi nie były jakieś piękne i wyszukane, ale miały ciepłą wodę i czystą pościel a nic innego nie ma dla nas tak dużego znaczenia. W Sarajewie spaliśmy w guesthouse starszego małżeństwa, które wielokrotnie ostrzegało nas przed kradzieżami! Nawet nasz samochód kazali zaparkować u siebie w garażu, żeby nam nikt szyby nie wybił. Na mieście jednak czuliśmy się bezpiecznie i nie mieliśmy żadnego nieprzyjemnego zdarzenia.
Nocleg w Mostarze kilkanaście minut od centrum. Mieszkanie w bloku, wysokie piętro bez windy.
Pokój u miłego małżeństwa, bardzo blisko centrum Sarajewa. Państwo mają zwierzęta, poczęstowali kawą, czysto i przyjemnie.
Jeśli korzystasz z naszych wpisów, podróżujesz z nami wirtualnie, chcesz pomóc nam w rozwoju, utrzymaniu bloga lub w jakikolwiek sposób nasza twórczość Ci pomogła to może chciałbyś zostać naszym patronem?
Jak to działa?
Wystarczy kliknąć poniższy przycisk i zarejestrować się na stronie Patronite. Jako nasz Patron, będziesz miał dostęp do ekskluzywnych treści, kuluarów z podróży, materiałów zza kulis oraz innych niespodzianek, które będą tylko dla wspierających. Chcemy, abyście czuli się jak członkowie naszej podróżniczej rodziny, gdzie Wasze sugestie i pomysły są cenione i brane pod uwagę.
Dołącz do nas już teraz na Patronite i wspólnie odkrywajmy piękno świata!
Waluta
Marka zamienna (marka Bośniacka) to oficjalna waluta Bośni i Hercegowiny. Jedna marka zamienna dzieli się na 100 fenigów zamiennych. Do 1998 r. środkiem płatniczym Bośni i Hercegowiny były kuny, dinary Republiki Serbskiej i dinary bośniackie. W obiegu znajduje się pięć różnych nominałów: 10, 20, 50, 100 i 200 marek.
Bośnia i Hercegowina składa się z dwóch składowych części: Republiki Serbskiej oraz Federacji Bośni i Hercegowiny. Posiadają wspólną walutę, markę bośniacką, jednak niektóre nominały wydawane są w różnych wersjach dla poszczególnych regionów – różnią się motywy i postaci na banknotach. Wyjątek stanowi 200 marek, które są wydawanie w jednej szacie graficznej. Wszystkie wydane przez Bank Centralny banknoty ważne są w całej Bośni i Hercegowinie.
Film z podróży
Zostaw nam subskrypcję, na pewno nas to zmotywuje do dalszego działania.
Mapa z zaznaczonymi lokalizacjami
Wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy znajdziecie zapisane na tej mapie. Można ją pobrać na telefon i korzystać za darmo z aplikacją Maps Google.
Co zobaczyć w Bośni i Hercegowinie?
Mostar
Miasto wygląda jak wyjęte z baśni. Jest 5 największym miastem Bośni i Hercegowiny. Leży zaledwie 50km od granicy z Chorwacją i jest perełką tego państwa a nawet całych Bałkanów. Miasto wzięło swoją nazwę od słowa mostari oznaczającego “strażników mostu”. Wizytówką tego miejsca jest kamienny spiczasty most łączący ze sobą dwa brzegi rzeki Neretwy. Pierwotna konstrukcja powstała w 1566 r. i stała tam wiele lat aż do 1933 r. kiedy to ulegając pociskom runęła do wody. Most był dla mieszkańców symbolem jedności ludności, która zamieszkiwała Mostar. Działania wojenne doprowadziły do podziału miasta na część chorwacką (katolicką) i bośniacką (muzułmańską).
Stary Most odbudowano dzięki międzynarodowemu wsparciu i otwarto 23 lipca 2004 r. Aktualnie obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ma on 4 metry szerokości, 30 metrów długości, a jego wysokość nad taflą wody wynosi 24 metry. Miasto słynie również z wielu meczetów i klimatycznych bazarów. Na brzegach Neretwy usytuowane jest wiele knajpek i restauracji z pięknymi widokami.
Nam nie udało się tego zobaczyć, ale ciekawą lokalną aktywnością są skoki z kamiennego mostu. Lokalsi mają nawet swój cennik, do skoku na nogi musi uzbierać od turystów 20€, a jeśli skok ma być bardziej finezyjny i kończyć się np. na główkę to cena wynosi minimum 100€. Na Starym Moście odbywają się również zawody Red Bull Cliff Diving World Series.
Tekke Blagaj
Miejsce z pocztówek, niesamowity widok na klasztor Derwiszów zlokalizowany u podnóża skały tuż przy grocie z której wybija rzeka Buna. Atrakcja znajduje się niedaleko Mostaru, kawałek przed punktem jest pełno parkingów, budek z pamiątkami i innymi badziewiami. Droga przy rzece zaprowadzi Was bezpośrednio do Klasztoru (po lewej stronie rzeki) lub do punktu widokowego na klasztor (po prawej stronie rzeki). Przy samej rzece rozstawione jest wiele kawiarni i restauracji co z jednej strony ma swój klimat, a z drugiej psuje widoki.
Po Derwiszach w tym miejscu został jedynie ten pięknie usytuowany klasztor. Jeśli chcecie zobaczyć jego wnętrze to wiąże się to z opłatą. Punkty widokowe są darmowe, ewentualnie, jeśli nie przyjedziecie wystarczająco wcześnie będzie trzeba uiścić opłatę za parking.
Wodospady Kravica
20 kilometrów od Chorwackiej granicy kierując w stronę Mostaru znajdziecie te urocze wodospady. Rozciągają się na szerokości 100 metrów i są bardzo malowniczo położone pomiędzy lasami. Jest to bardzo popularna atrakcja Bośni i Hercegowiny co za tym idzie jest również mocno skomercjalizowana. Po tafli wody pływają łódki przewożące turystów blisko spadów wodospadu. Znajdziecie tam również restaurację, kasy biletowe, barierki zabezpieczające wszelkie spady a nawet bramki wejściowe.
Wejście 20KM ~ 50zł (maj 2022)
Sarajewo
Stolica Bośni i Hercegowiny jest zamieszkała przez niespełna 400 tys. osób i sąsiaduje od wschodu z Sarajewem Wschodnim, formalną stolicą Republiki Serbskiej. Sarajewo leży kilkaset metrów nad poziomem morza w kotlinie pomiędzy pasmem Alp Dynarskich. Duża część metropolii wzniesiona została na stromych stokach, co dodało miastu malowniczego charakteru. Dookoła Sarajewa oprócz typowej turystyki można znaleźć także stoki narciarskie. Miasto ma wiele do zaoferowania pod względem zabytków oraz ciekawej i burzliwej historii.
Baščaršija
Główny bazar miejski w Sarajewie położony na tamtejszej starówce, jest pocztówkowym widokiem tego miasta. Ma długą tradycję i zbudowany jest na planie okręgu. Kiedyś na terenie targowiska panowało specjalne prawo targowe. Wtedy ten teren nie był zamieszkały i służył wyłącznie celom handlowym. Na placu ujrzycie mnóstwo gołębi, kilka miejsc z jedzeniem a w uliczkach pamiątki, antyki i sztukę każdego gatunku.
Studzienka Sebilj
Miejsce w centralnym punkcie placu wchodzącego w skład bazaru Baščaršija. Dookoła studni gromadzą się turyści i robią pamiątkowe zdjęcia. Sebilj wybudowana jest w stylu osmańskim. Według miejscowej legendy człowiek, który napije się wody z tej fontanny kiedyś wróci do Sarajewa.
Sarajevo City Hall
Ratusz, czyli zabytkowa siedziba władz w Sarajewie stoi przy brzegu rzeki Miljacka. W 1895 nastąpiło uroczyste otwarcie budynku. Po II wojnie światowej mieściła się tutaj Biblioteka Narodowa, która została zbombardowana w 1992. Spłonęło wtedy 90% ksiąg i manuskryptów. Ratusz stanowi jeden z symboli architektonicznych Sarajewa.
Most Łaciński
Przez rzekę Miljacka przerzucono sporo mostów. Jednym z najbardziej popularnych jest osmański Most Łaciński i zawdzięcza to historycznemu wydarzeniu jakim był zamach na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga 28 czerwca 1914 roku. Wydarzenie to jest uznawane za bezpośrednią przyczynę wybuchu pierwszej wojny światowej. Miało to miejsce na północnym krańcu mostu.
Żółta Twierdza
Popularny punkt na zachód słońca, który jest wybierany przez wielu turystów jak i miejscowych. Wiele osób przychodzi na miejsce z jedzeniem i napojami, siadają na kocach i podziwiają widoki. Nie zdziwcie się również jak spotkacie tam młode pary wykonujące pamiątkową sesję zdjęciową. Żółta Twierdza położona jest bardzo blisko zabytkowego centrum. W pobliżu twierdzy jest znany z fotografii cmentarz muzułmański.
Sarajevo opuszczony tor bobslejowy
W 1984 roku Sarajewo zostało wybrane jako miasto w którym odbędą się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Właśnie wtedy na zboczach Trebević powstał tor bobslejowo-saneczkowy. Tor był jedną z najdroższych inwestycji tamtejszej Jugosłwaii. Długość toru wynosi 1300 metrów i zaprojektowany został tak, żeby trasę można zacząć w 3 różnych miejscach, które można było połączyć w jeden ciąg. Kolejną ciekawą kwestią o samych igrzyskach jest to, że jeszcze dzień przed ich rozpoczęciem w Sarajewie nie było ani grama śniegu. Szczęśliwie śnieg spadł w nocy przed rozpoczęciem igrzysk, co przyczyniło się do sporych imprez w mieście i do powodzenia samych igrzysk. Zawody olimpijskie organizowane na tym torze oglądało łącznie 50 000 widzów. W kolejnych latach konstrukcja gościła zawody Pucharu Świata. Później już tor popadał w coraz większą ruinę i nigdy nie doczekał się remontu. Wejście na tor jest bezpłatne i nie jest w żaden sposób regulowane. Konstrukcję można podziwiać z biegnącej obok niego drogi albo z samego toru.
W okolice toru można dotrzeć kolejką linową z centrum miasta, my jechaliśmy samochodem, na górze są darmowe parkingi.
Podobał Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!