Spis treści
Stolica emiratów
abu zabi
Stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która jest często pomijana przez osoby odwiedzające Dubaj. Jeśli zastanawiacie się czy warto jechać do Abu Zabi będąc w Dubaju to tak! Nawet dla samego Meczetu Szejka Zayeda, ta budowla jest niesamowita i wyjątkowa.
My w Abu Zabi spędziliśmy dzień wylotowy do Omanu, udało nam się wtedy zobaczyć 3 miejsca a w dzień powrotu z Omanu pojechaliśmy jeszcze zobaczyć Louvre.
Ile to kosztuje?
Co warto zobaczyć w Abu Zabi?
Weź
Chusta lub obszerny kaptur, który okryje włosy. Kobiety muszą je osłonić wchodząc do meczetu, jest to bardzo dokładnie sprawdzane i pilnowane.
drugi na świecie
Znajduje się właśnie w Abu Zabi a licencja na jego nazwę została zakupiona od francuskiego Louvre za bajecznie wysokie sumy.
Abu Zabi - wskazówki praktyczne
Podstawowe informacje o stolicy Emiratów
Abu Zabi to stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także emiratu o tej samej nazwie. Drugie (po Dubaju) pod względem ludności miasto kraju. W 2020 roku liczyło ok. 1,5 mln mieszkańców.
Miasto jest położone na wyspie Abu Zabi oraz kilku mniejszych przybrzeżnych wyspach w Zatoce Perskiej a także na stałym lądzie.
Abu Zabi jest ważnym centrum gospodarczym, finansowym i kulturalnym a także ważnym portem morskim i rybackim. Rozwój miasta nastąpił w związku z wydobyciem ropy naftowej. Znajdują się tam rafinerie ropy naftowej i gazu ziemnego, odsalarnia wody morskiej i międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest połączone z lądem autostradą.
W Abu Zabi znajduje się największy w kraju meczet – Sheikh Zayed (ósmy pod względem wielkości na świecie) a także najbardziej luksusowy hotel na świecie Emirates Palace.
Jak dojechać z Dubaju do Abu Zabi?
Bus EXPO
Najtańszą opcją dostania się tam podczas naszego pobytu było skorzystanie z darmowego autobusu, który jeździł dzięki EXPO. W Abu Zabi były 3 przystanki z których co 30 minut ruszał autobus i podjeżdżał pod samo EXPO. Niestety taka opcja jest dostępna tylko do 31.03.2022.
Wynajęcie samochodu
Podczas naszego pobytu w Dubaju potrzebowaliśmy samochodu, żeby zwiedzić kilka miejsc za miastem, więc wypożyczyliśmy samochód od razu na dwa dni z możliwością oddania na lotnisku w Abu Zabi. Przejazd między miastami jest całkowicie bezproblemowy, co prawda w czasach Covid jest „granica” między tymi dwoma emiratami i sprawdzają tam testy, ale mam nadzieję, że jak czytacie ten tekst takie ograniczenia są już nieaktualne. Droga jest całkowicie darmowa.
Komunikacja publiczna między emiratami
Inter City Bus to autokary z wifi i klimatyzacją kursujące miedzy miastami. Koszt przejazdu to 25zł, trwa on około dwóch godzin.
Jeśli korzystasz z naszych wpisów, podróżujesz z nami wirtualnie, chcesz pomóc nam w rozwoju, utrzymaniu bloga lub w jakikolwiek sposób nasza twórczość Ci pomogła to może chciałbyś zostać naszym patronem?
Jak to działa?
Wystarczy kliknąć poniższy przycisk i zarejestrować się na stronie Patronite. Jako nasz Patron, będziesz miał dostęp do ekskluzywnych treści, kuluarów z podróży, materiałów zza kulis oraz innych niespodzianek, które będą tylko dla wspierających. Chcemy, abyście czuli się jak członkowie naszej podróżniczej rodziny, gdzie Wasze sugestie i pomysły są cenione i brane pod uwagę.
Dołącz do nas już teraz na Patronite i wspólnie odkrywajmy piękno świata!
Komunikacja miejska
W Abu Zabi podobnie jak w Dubaju do korzystania z transportu potrzebna jest karta. Można ją kupić w automacie na większości przystanków. Minimalne doładowanie karty to 10AED, sama karta to również koszt 10AED. Przejazdy kosztują 2AED. Mimo, że potrzebowaliśmy tylko 4 przejazdów karta była wymagana, natomiat w Internecie można znaleźć wiele wpisów podających, że 2AED wrzuca się do skrzyneczki przy kierowcy – te informacje są już nieaktualne.
Mapa z zaznaczonymi lokalizacjami
Wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy znajdziecie zapisane na tej mapie. Można ją pobrać na telefon i korzystać za darmo z aplikacją Maps Google.
Co zobaczyć w Abu Dhabi?
Sheikh Zayed Grand Mosque
Biały klejnot Emiratów, największy meczet kraju, zbudowany ku pamięci pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Szejk Zayed jest dla obywateli Emiratów bohaterem, któremu przypisuje się rolę ojca narodu i właśnie na jego cześć powstała ta budowla. Budowa rozpoczęła się w 1996 r. i trwała przez aż 11 lat. Plac budowy o powierzchni przekraczającej 12 hektarów. Włączając obszar ogrodów i parkingów, kompleks meczetu zajmuje aż 22 hektary. Budynki ustawiono na sztucznie usypanym wzniesieniu, 9 metrów nad poziomem gruntu. Na budowie pracowało ponad 3000 robotników z aż 38 firm podwykonawczych. Koszty budowy zamknęły się w niewyobrażalnych 545 000 000 $.
Meczet jest rekordzistą Guinessa w trzech kategoriach:
największa na świecie kopuła (chociaż zależy to od przyjętych kryteriów),
największy na świecie ręcznie tkany dywan,
największy na świecie żyrandol.
Świątynia jest największym meczetem Zjednoczonych Emiratów Arabskich i 8 największym meczetem świata.
Zwiedzanie jest całkowicie darmowe. W każdym meczecie obowiązują bardzo podobne zasady dotyczące wymaganego stroju i zachowania się. Przechodząc przez punkty kontrolne będziemy przeskanowani przez bramki wykrywające metale. Kobiety bezwzględnie muszą zakryć swoje włosy i nogi. Niedopuszczalne są również koszulki z krótkim rękawem. Jeśli odwiedzająca meczet kobieta nie jest odpowiednio przygotowana pod względem ubioru, na miejscu można za darmo wypożyczyć abayę, która szczelnie zakryje wszystko, co zakazane. Ubrania zarówno kobiet, jak i mężczyzn powinny być luźne, aby nie eksponować nadmiernie żadnej części ciała.
Moja abaya kosztowała 50zł i było w niej strasznie gorąco. Mężczyźni nie muszą zakrywać głowy ani nosić bluzek z długim rękawem, niedopuszczalne jest jednak odsłanianie nóg.
Louvre Abu Zabi
Luwr na wyspie Saadiyat w Abu Zabi to ogromny kompleks muzealny o powierzchni 6,4 tys. metrów kwadratowych. Prezentuje ponad 600 dzieł sztuki, z których połowa została wypożyczona z 13 najważniejszych francuskich muzeów. Zjednoczone Emiraty Arabskie zapłaciły bajeczne kwoty 525 milionów dolarów za prawo do posługiwania się nazwą słynnego paryskiego muzeum przez kolejnych 30 lat i 6 miesięcy oraz 750 milionów dolarów za możliwość wypożyczania dzieł sztuki i doradztwo ekspertów z Luwru oraz kilkunastu francuskich instytucji partnerskich m.in. Centre Pompidou, Muzeum Orsay, Muzeum Rodina, Biblioteki Narodowej Francji czy pałacu królewskiego w Wersalu.
Spektakularny kompleks zaprojektował francuski architekt, Jean Nouvel. Najbardziej charakterystycznym elementem jest ogromna, ażurowa kopuła składającą się z 7 850 metalowych gwiazd osadzonych w skomplikowanym geometrycznym wzorze. Konstrukcja, mimo swojej wagi, sprawia wrażenie, jakby unosiła się nad wodą.
Dodatkową atrakcją tego miejsca jest możliwość pływania w muzeum kajakiem, koszt to 140zł od osoby a sam bilet wstępu to koszt 65zł.
Podzielona na trzy części ekspozycja prezentuje obiekty od czasów króla Ludwika XIV i opowiada historię najsłynniejszego francuskiego ośrodka sztuki. Składa się na nią około 150 obrazów, rzeźb, mebli i przedmiotów głównie ze zbiorów Wersalu i Luwru. W dwunastu galeriach zobaczymy także wystawę główną, która poprzez dzieła sztuki i artefakty z całego świata opowiada uniwersalną historię ludzkości – od pradziejów do współczesności. Ogromna ekspozycja łączy kultury i cywilizacje oraz wytycza nowe punkty widzenia. Prezentuje m.in. dzieła z okresu starożytnego Egiptu, Imperium Rzymskiego, starożytnych chińskich dynastii, arcydzieła renesansu, rzeźby i obrazy reprezentujące ważne ruchy artystyczne np. impresjonistów i modernistów oraz współczesne instalacje.
Masdar
Pomiędzy Abu Zabi i Dubajem, powstaje zamknięte oraz niezależne energetycznie miasto przyszłości Masdar o pow. 6km2. Miasto nad projektem, którego pracuje kilkaset międzynarodowych instytucji i firm finansowo wspieranych przez rządy krajów z sześciu kontynentów zainteresowanych wynikami projektu z perspektywy możliwości wdrożenia podobnych rozwiązań na własnym rynku. Do końca 2030 roku w Masdarze zamieszka 50 000 ludzi, a 40tys. ma dojeżdżać do pracy.
Celem projektu jest stworzenie najbardziej zrównoważonego miasta na świecie, które będzie wspaniałym miejscem dla rozwoju biznesu. Jak na lokalne warunki jest to naprawdę duża zachęta dla inwestorów. Masdar będzie również inkubatorem innowacji oraz badań i rozwoju, w oparciu o zlokalizowane tu liczne Instytuty Naukowo-Badawcze. Będzie także idealnym miejscem do życia dla całych rodzin nie tylko z uwagi na technologie i udogodnienia architektoniczne, rozwiązujące podstawowe problemy do życia na tych terenach, ale przede wszystkim na szeroką ofertę edukacyjno-socjalną, handlową oraz kulturalno-rozrywkową.
Największą atrakcją jest w pełni autonomiczny system transportu PRT działający na terenie całego miasta. Już teraz można przejechać się takim bezobsługowym pojazdem po części miasta oddanej już do użytku. Auto może pomieścić 4 osoby dorosłe oraz 2 dzieci, rozwijając prędkość do 40 km/h.
Ferrari World Abu Dhabi
Park rozrywki znajdujący się na wyspie Yas w Abu Zabi. Do atrakcji parku należy m.in. najszybsza kolejka górska świata Formula Rossa.
Czerwona kopuła budynku jest bardzo charakterystyczna dla samego Abu Zabi. Budowa parku rozpoczęła się 3 listopada 2007, a jego otwarcie odbyło się w listopadzie 2010 roku. Podczas wydarzenia otwierającego w grudniu obecni byli między innymi członkowie rządu oraz kierowcy zespołu Ferrari w Formule 1: Fernando Alonso i Felipe Massa. Ceremonię otwarcia rozpoczął książę, następca tronu emira Abu Zabi, zastępca Najwyższego Dowódcy sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan. Obok parku rozrywki znajduje się tor formuły 1.
Podobał Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!